Květen 2010

FOTO - MIX

31. května 2010 v 19:15 | Shariony.

Soumrak v Jizerkách

31. května 2010 v 19:14 | Shariony |  Foto-mix
K večeru v Jizerských horách. Okolo nás lesy, sem tam opuštěné chalupy.Údolím Roklanského potoka

31. května 2010 v 19:08 | Shariony |  Šumava
Naposledy jsem vám v článku ukázala Tříjezerní slať. Od ní jsme však nešli stejnou cestou nazpátek, ale vydali jsme se směrem k rozcestí Javoří pila. Odtud se jde celou dobu po téměř rovné cestě a výhled do krajiny je ... prostě slovy nepopsatelný..
Javoří potok
A už se pomalu dostáváme k dalšímu rozcestí - Rybárna. Řeka, kterou vidíte, se nazývá Roklanský potok. Pramení uprostřed rašelin na Blatném vrchu (1367 m). Do Roklanského potoka vtéká Javoří potok a oba společně proudí až do Vydry. Roklanský potok je jeden z mála nejčistších vodních toků u nás. Paradoxně se v něm ale nenachází příliš živočichů. Původně zde plavala spousta ryb (název Rybárna vznikl ale přeložením jména tamního hospodáře Fischera). Mohli jste v něm vidět pstruhy i lososi. Jenže kvůli vybudování přehrad na dolních tocích byl lososům znemožněn tah proti proudu. A pstruhům se zde nedaří kvůli příliš kyselé půdě. Voda je navíc po většinu roku velmi studená a podmínky pro život v ní jsou velmi nehostinné.

Poslední pohled do krajiny...

Na začátku cesty u Modravy se prochází kolem jednoho dřevěného baráčku, kde mají barevného kohouta a často i malá káčátka.

Tříjezerní slať

31. května 2010 v 19:07 | Shariony |  Šumava

Třetí den začalo poprchávat a vůbec to nevypadalo na to, že by léto bylo v plném proudu. Počasí nám vyhrožovalo zimou, my se ale nedali a odvážně jsme šli na výlet. Tedy vlastně spíš na procházku. Dojeli jsme do Modravy (kde má pan Bakala známé sídlo - i to jsem viděla :D) a odtud jsme šli přenááádhernou cestou kolem Roklanského potoka.


Terapie barvami

31. května 2010 v 19:06 | Shariony |  Příroda a zdraví
Barvy vidíme jako odraz světla určité frekvence od předmětu. Jejich tón tedy určuje vlnová délka odráženého světla. Největší je u červené, pokračuje přes zelenou a modrou až k barvě s nejkratší vlnovou délkou - fialovou. To se projevuje i v pořadí odstínů duhy. Zajímavé je, že jsou pouze tři základní odstíny - zelená, modrá a červená. Teprve jejích mísením se vytváří zbytek.

Je známo, že na nás působí různě. Zatímco černá je v naší kultuře všeobecně chápána jako barva smutku, žlutá naopak představuje radost, štěstí. Nejvíce lidí má asi rádo modrou, barvu klidu. Já bych se zase obklopovala oranžovými, žlutými nebo zelenými odstíny. Tím, jak na nás barvy působí, mohou do určité míry ovlivňovat i naši psychiku. Budeme se cítit možná jinak, když nás někdo posadí do místnosti s tmavými stěnami nebo naopak se světlými. Proto vznikla i tzv. kolorterapie, která se snaží pomáhat a předcházet nejrůznějším potížím, psychickým, ale do určité míry i fyzickým.


Červená

je barvou ohně
podporuje vitalitu, sílu, sexualitu, vůli a živost
stimuluje mozkovou aktivitu a zrychluje srdeční frekvenci i dýchání
zvyšuje tlak, dráždí
zahřívá a probouzí, dodává energii
pomáhá léčit anémii, nedostatek energie, impotenci a nízký krevní tlak
nedoporučuje se při zvýšených teplotách a hypertenzi (není moc dobrá ani pro choleriky)
základní aspekty: temperament, nebezpečíOranžová

je barvou radosti, štěstí a moudrosti
reguluje metabolismus, stimuluje štítnou žlázu
dodává oživující a obnovující energii, optimismus
podporuje sebeúctu,
vzbuzuje radost ze smyslných požitků,
zlepšuje chuť k jídlu
vhodná při zažívacích potížích, depresích a problémech s ledvinami nebo plícemi
základní aspekty: srdečnost, blahobyt, kreativita


Žlutá

je barvou moudrosti a intelektu
stimuluje koncentraci mysli
dodává energii
pomáhá proti depresím
zlepšuje paměť
podporuje chuť k jídlu
oživuje nervovou činnost a myšlení,
podporuje kontakt s ostatními lidmi,
zabraňuje pocitu vnitřní únavy a dává veselost a jásavou volnost,
podporuje aktivitu, fyzické i psychické trávení
základní aspekty: veselost, vnímání

Zelená

představuje barvu lásky, přírody, je také symbolem harmonie
pomáhá zachovat bilanci energií, udržuje harmonii
může zvyšovat citlivost a vnímání soucitu
uklidňuje a pomáhá zachovat rovnováhu nervového systému
navozuje pocit sympatie a míru,
působí regeneračně na tělo, ducha i duši
je vhodná při relaxaci
pomáhá lidem trpícím depresemi, úzkostí či nevyrovnaností
spojuje se s léčbou vysokého tlaku a při srdečních potíží
tato barva vysoce uzdravuje
základní aspekty: přátelskost, naděje, víra, mír, ale i závist, žárlivost, pověrčivost

Světle modrá

je barvou zdraví, síly vůle a komunikace
dává klid a otevírá duchovní inspiraci
je vhodná při meditacích
působí chladivě
podporuje nezávislost
základní aspekty: pravda, oddanost, péče, chlad, upřímnost, intuice


Temně modrá (indigo)

barva intuice
dodává vnitřní klid, jasnost a hloubku
zlepšuje imunitní systém
posiluje a uzdravuje smysly a otevírá je jemnějšímu vnímání

Fialová

představuje barvu víry
pomáhá při transformaci ducha i duše a otevírá je duchovním dimenzím
základní aspekty: inspirace, pokora

Bílá

otevírá duši světlu, poznání a uzdravení
posiluje a pročišťuje celé tělo - fyzické i psychické
může zlepšovat kreativitu
představuje také konecPro mnohem podrobnější informace --> http://www.holisticonline.com/color/color_home.htm
případně zde - http://www.biopulse.org/color.html

O barvách a jejich vidění se můžete dočíst v prezentaci o Geometrické optice.

Koníci

31. května 2010 v 18:53 | Shariony |  Zvířátka

Šťastný nový rok všem!

31. května 2010 v 18:52 | Shariony |  Patlanice
(z 31.12.2009) Všem mým blogovým přátelům i náhodným a občasným návštěvníkům přeji do nadcházejícího roku hodně zdraví a štěstí - toho není nikdy dost - a také spoustu lásky a porozumění, kterého je také někdy třeba. Přeji Vám fůru bezvadných kamarádů, se kterými prožijete nadcházející rok plný legrace a zábavy, ale také dostatek peněz, které nám přeci jen mohou občas také udělat nějakou tu radůstku :-) Mějte se nádherně a hlavně - UŽÍVEJTE ŽIVOTA!!

PF 2010
A děkuji všem, kteří ke mně občas chodili a četli si články. Jsem moc ráda i za všechny vaše komentáře. :-)

Vánoční perníčky

31. května 2010 v 18:51 | Shariony |  Patlanice
Recept na perníčky jsem použila odsud Brýdová: vánoční pečivo - top 10 (perníčky ihned měkké) a mohu ho jen a jen doporučit. Jedná se o recept, u kterého stačí nechat těsto den odležet, a po upečení jsou perníčky krásně měkoučké a jemňoučké. Přidávám jen více koření, protože mám ráda perníčky hodně voňavé :-)

Pro ty, kteří by se chtěli inspirovat nějakými vzory, přikládám fotky vánočních perníčků, které jsem malovala.

(pro zvětšení klikněte můžete kliknout pravým tlačítkem myši na "zobrazit" nebo "View Image")Zkoušela jsem také polevu obarvit červeně - přírodně pomocí červené řepy. Ve výsledku je to růžové, ale mnohem více tekuté, takže doporučuji polevu více zahustit.


Vločkové bochánky

31. května 2010 v 18:48 | Shariony |  Patlanice
Mám ráda jednoduché a dobré recepty a toto je jeden z nich:-)

bochánek
Potřebujeme:

8 dkg tuku
8 dkg cukru
8 dkg vloček
10 dkg hladké mouky
5 dkg rozinek
1 vejce
1/2 prášku do pečiva
vanilka
dle chuti příp. citronová kůra


l

Příprava
V misce utřeme tuk, cukr a vajíčko. Přidáme příchuti, vločky, mouku smíchanou s prosátým práškem do pečiva a nakonec přidáme vyprané a osušené pokrájené rozinky.
Na pomaštěný plech klademe hromádky těsta, můžeme dát kousky těsta i do papírových formiček na bochánky. Pečeme ve středně vytopené troubě.
Dobrou chuť :-)!

Přednáška o Aljašce

31. května 2010 v 17:49 | Shariony |  Notýsek
Před pár dny se na půdě Amerického velvyslanectví konala přednáška o Aljašce. Nemohla jsem na ní chybět, tato země je mou vysněnou..
Na začátku jsme všichni dostali slaďoučkou zmrzlinu Eskymo. Vůbec po celou dobu na nás byli moc hodní:-) Nebudu vám tu povídat obecně známé pojmy, ty si každý může najít na internetu sám. Spíš si tu můžete přečíst věci, které mne osobně zaujaly a dále, jak na medvědy. Na Aljašce je totiž můžete potkat na každém rohu. A ne vždy bývají tato setkání přátelská.

Nejdřív jsme se dívali na film o Aljašce, o její historii. Jen tedy stručně, Aljašku už v dávných dobách obývaly různé indiánské kmeny, pak ji obsadili Rusové. Následně ji ale za pár drobáků prodali Američanům. Američané již tušili, že tato část kontinentu bude strategicky významná jak polohou (vybudovali přes ní neuvěřitelně rychle dálnici, která vede až k Rusku), tak i surovinami - v té době na všechny platilo hlavně zlato (později také ropa). Zlato se tam ostatně těží dodnes. Současné největší město Anchorage zažilo v padesátých letech zdevastující zemětřesení - o síle 9,1 stupně Richterovy škály. Země se rozestoupila a z většiny domů zbyly jen trosky. Brzy se ale toto městečko podařilo obnovit.

Jinak se na území Aljašky nachází úúúžasný, nádherný národní park Denali s nejvyšší horou celých Spojených států Mt. McKinley (6 194 m. n m.)

Následovalo vyprávění lidí, kterým se již poštěstilo navštívit tuto báječnou zemi. Abych jí ale jen nechválila. Jak nejspíš každý očekává, všechno je tam příšerně drahý. Špatná je také jedna věc: doufala jsem, že aspoň v takto chladných místech na mě nebudou útočit žádná klíšťata ani komáři. Chyba lávky. Na klíšťata tam sice nejspíš nenarazíte, zato komářími potvůrkami se to tam jen hemží. Na výletech je dokonce občas nutné nosit přes obličej moskytiéru. Opravdu nemám ráda jakékoliv krev sající příšery. Nepatřím ani k těm dobrodruhům, kteří se tam jedou podívat na medvídky. Setkání s nimi by bylo jistě zajímavé a měla bych skvělý zážitek, ovšem nechtěla bych být sežraná. Téměř každý týden totiž vychází v tamních novinách nový případ napadení člověka medvědem. Nezřídka končí smrtí.

To už přicházel na pódium další znalec divočiny, aby nám poradil, jak si před medvědy zachránit kůži. Jsou to totiž extrémní cholerici. A nepoznáte na nich, kdy se rozhodnou si to s vámi rozdat. Takže když si sednou na zadek, nepřibližujte se k nim, opravdu si s vámi nechtějí hrát. Právě si na vás totiž dělají zálusk. Připravují se tak k útoku. Co myslíte, vzali byste nohy na ramena a pádili co nejrychleji pryč? Tato hnědá horda tuků (v případě grizzlyho i tunu vážící) se dokáže valit na krátkou vzdálenost rychlostí dostihového koně. Zvlášť když ho naštvete. Obecně se tedy říká: lehněte si a dělejte mrtvého. Ovšem neumím si představit, kdo to v takové situaci dokáže. Navíc ani toto není příliš osvědčený způsob a medvědi se chovají velmi nepředvídatelně. Je možné, že mu tím jen usnadníte úlovek.

Nejlepší cestou je jako vždy prevence. Když jste na výletě, může vás zachránit hlasitá rozprava s kamarády, pokud jdete sami, povídejte si klidně i sami se sebou. Kupte si rolničky a cinkejte celou cestu. Není nic horšího, než medvěda vylekat, zvlášť když na něj narazíte ve vysoké trávě. Myslela jsem také, že až tam pojedu, předzásobuji se pytlíčky s instantním jídlem. S tím se ale budu muset rozloučit. Pokud se rozhodnete vypravit se do přírody na výlet, nesmíte s sebou mít ani ždibec jídla. Ty hnědé koule to totiž okamžitě ucítí, navíc i na velkou vzdálenost a můžete se rychle stát jejich terčem. Stejně tak se budou dobývat i do vašeho auta, pokud v něm budete mít jídlo - byť i dobře zabalené do igelitek. Dokonce i v chatkách je přísně zakázáno nechávat jakékoliv jídlo. Medvědi mají prostě dokonalý čuch. A taky dlouhé drápy a pevný stisk.

Dále, pokud narazíte v aljašském (případně i slovenském) lese na zdechlinu, rychle od ní, radši se k ní vůbec ani nepřibližujte. Medvědi o ní už určitě vědí, možná si na ní právě pochutnali a teď někde schovaní v křoví tráví. Často se stává, že se turisté jdou ze zvědavosti podívat na zdechlého losa. Jenže medvídek cholerik si myslí, že mu ho jdete ukrást, vyřítí se na vás z křoví a pak vám pomůže ledatak pepřový sprej.

Závěrem nám jeden profesionální fotograf ukazoval překrásné fotky tamní přírody, medvídků, atd. A také říkal, že vyfotit medvěda nebo losa je tisíckrát jednodušší, než zde v Čechách narazit na zajíce.

Celá přednáška trvala kolem tří hodin, na konci nám na posilněnou nabídli menší hostinu ;-) Tam už jsem se ale příliš nezdržela, takže ani přesně nevím, co všechno nabízeli. Bylo skvělé se setkat s tolika lidmi, kteří mají tuto zemi stejně jako já rádi :-)

Gorily, tygři, levhart obláčkový a pelikán

31. května 2010 v 17:46 | Shariony |  Zvířátka

Dnes uvidíme obrovskýho goriláka a malá goriláčátka, podíváme se také znovu na tygra, tentokrát ve výběhu a nezapomeneme ani na pelikány.


Žirafy, hadilov, orangutan, tygr a lev

31. května 2010 v 17:46 | Shariony |  Zvířátka

Další várka fotek. Uvidíme myšky a žirafy, dva ptáky a konečně i kočičky a želvu.

Opice a lední méďa

31. května 2010 v 17:45 | Shariony |  Zvířátka
V létě jsem byla po velmi dlouhé době (asi po deseti letech) v Zoo. Trochu jsem se tomu místu dříve vyhýbala, protože jsem si říkala, že zvířata v klecích trpí a nelíbilo se mi, že je takhle zavírají. Ale v zoo, kterou jsem navštívila, vypadala všechna zviřátka moc spokojeně. Tak doufám, že tomu tak opravdu je.

Dnes jsem si pro vás vybrala lední medvídky a opičky. Fotky budou na pokračování. Nejsou žádné umělecké, fotila jsem narychlo a jde hlavně o zviřátka, takže jestli to někoho aspoň trochu potěší, budu ráda.


Petřín

31. května 2010 v 17:44 | Shariony |  Praha
Pro Čechy i turisty z celého světa je Petřín poblíž centra Prahy vítanou atrakcí. Například na prvního máje se zde tradičně schází někteří zamilovaní poctít památku Karla Hynka Máchy. Lidé po celodenní práci a námaze vyhledávají tento příjemný kousek přírody, aby si zde na chvilku odpočinuli. Z úpatí Petřína vede až na samý vrchol lanová dráha, za kterou zaplatíte stejně jako za obyčejnou tramvajenku a navíc vás ušetří náročné cesty do kopce. Pro turisty (a nejen pro ně) může poskytnout nezapomenutelný zážitek s krásným pohledem na celou Prahu.

Silvestrrr!

31. května 2010 v 17:43 | Shariony |  Praha
(z 2. ledna 2010)
Jak jste si užili Silvestra a oslavu Nového roku? Já docela pěkně - přímo v samém centru dění - na Staromáku a na Vyšehradě.

Silvestr

K večeru jsme pak zamířili rovnou na Staroměstské náměstí. A řeknu vám - byla jsem hrdá na to, že jsem z této země a že můžu být na tak krásném náměstí. Vysloveně jsem si vychutnávala naši nádhernou architekturu. (Ale některé fotky jsou kvůli tmě dost rozmazané, takže jen ilustrativně.)
Silvestr

Na náměstí ještě nebyl žádný program, tak jsme se z něho vydali na Václavák a na Náměstí republiky.
Silvestr
Obloukem jsme se dostali zpátky na Staromák. V červených stáncích prodávali trdelníky, kaštany a svařák, ale ten jsme měli vlastní v našich termoskách ;-)) a k jídlu nám sloužily čokoládové postavičky z vánoční kolekce. :D
Silvestr

Silvestr

A pak začal program, bubny bubnovaly, až se celé náměstí otřásalo. Nejvíc si to užívali bezdomovci, zatímco jejich pejsci trpěli. Já mám radši jiný styl hudby a říkala jsem si, že Staromáku by víc slušelo něco etnického. U tohohle jsem se bála, že mi Týnský chrám spadne přímo na hlavu. A že toho už chudák vydržel!
Silvestr

Silvestr

Abyste věděli, ta modrá záře není žádný reflektor na střeše, ale Měsíc. Byl nádhrený. Včera ve zprávách říkali, jak byla mlha a jak všichni astrologové litovali, že neviděli částečné zatmění Měsíce. Prý jaká je to škoda, protože další zatmění bude až někdy v roce 2011. Tak já vám něco povím: já ho spatřila. Asi v osm hodin byl ze Staroměstského náměstí Měsíc úžasně vidět. Nejdříve byl zcela schovaný, ale postupně ho mraky začaly víc a víc odhalovat. A pak se zdálo, jakoby jeho spodní část stále zahalovala mlha. Svítil přitom jinak jako o život. Tehdy jsem ještě nevěděla, jestli je toto zamlžení ono zatmění, ale když včera popisovali, že to mělo vypadat přesně takhle, tak si tím už jistá jsem. Tady je Měsíc sice už opět celý v mlze, ale o půlnoci svítil nádherně jasně, stokrát víc, než všechny ohňostroje dohromady!
Silvestr

Tady ještě s orlojí.
Silvestr

Tentokrát bez vánočních ozdob.
Silvestr

Karlův most.
Silvestr

Silvestr

A toto je už Vyšehrad. Myslela jsem, kolik tam bude lidí, ale chodili jsme tam skoro úplně sami. A občas to vypadalo i dost strašidelně a tajuplně.
Silvestr

Dole je Vltava. Z této skály skočil Horymír na Šemíkovi, a utekl tak z žaláře.
Silvestr

Za stromy prosvítá jeden z nejkrásnějších klenotů Prahy - Chrám sv. Petra a Pavla.
A ta strašidla před ním nejsou duchové, ale prastaré kamenné sochy z výjevů starých českých pověstí.
Silvestr

Pro zajímavost pohled z hradeb dolů na silnici a chodník. To černé nad ním (horní část fotky) je Vltava.
Silvestr

A tady je zblízka vidět vchod do Chrámu sv. Petra a Pavla. Nezkoušela jsem se podívat dovnitř, ale většinou je zavřený - a zejména v noci. Někdy ale návštěvníci mohou nahlédnout dovnitř, vypadá to tam krásně.
Silvestr

A tady je zepředu. Byla jsem nalepená na protější restauraci a přesto se mu na fotku nevešly celé věžičky. Je to obrovský, dokonalý chrám.
Silvestr

Tuto fotku jsem musela na počítači dost zesvětlovat. Už když jsem ji fotila, tak jsem s tím počítala. Právě totiž sepisuju jednu esej o kubismu a tento pohled mi dost připomíná některé kubistické obrazy (např. Domy na kopci, Horta de Ebro; P.Picasso). Je to sice rozmazané, ale tím spíš mi to nevadí - o to víc to vypadá nereálně. A možná bych podle této fotky mohla někdy zkusit i něco namalovat :-) Uvidím, jak budu mít chuť a čas, ale vypadá to zajímavě a láká mě to namalovat :-)
Silvestr

A od kubismu přecházíme rovnou k impresionismu :D Tuhle fotku jsem pro změnu skoro vůbec neupravila.
Silvestr

Chrám sv. Petra a Pavla z dálky. V tuto dobu už byli všude kolem lidé, v ruce flašku šampáňa nebo přichystanou skleničku.
Silvestr

A hurá, odbíjí dvanáctá hodina a všude jsou slyšet rachejtle, po obloze blikají a mizejí ohňostroje a všude jsou slyšet ohromné rány. Stojíme u místa, kde se odpaluje spousta ohňostrojů a i člen naší výpravy jich několik zapálí - a že se mu to povedlo. Jen jsem toho moc nestihla vyfotit. Na tyhle ohňostroje jsme se dívali z hradeb.
Silvestr

Silvestr

Když ohňostroje utichly, sešli jsme k Vltavě a ještě se chvilku procházeli. Asi byl krásný výhled i z Železničního mostu, na kterém bylo poměrně také dost lidí. A mně šíleně mrzly prsty, protože jsem nemohla fotit s rukavicema a fotek jsem udělala opravdu hodně.
Silvestr

A na závěr ještě hádanka: copak je na této fotce? :-)
Silvestr

Druhý den - Pramen Vltavy

31. května 2010 v 17:39 | Shariony |  Šumava
Týdenní dovolenou na Šumavě jsem si opravdu užívala - už jsem tam před lety dvakrát byla, a tak jsem i přesně věděla, na jaká místa se chci podívat.

Na místo jsme přijeli v sobotu večer, tak kolem šesté. Byli jsme ubytováni v horské vesničce Kvilda, která je nejvýše položenou vesnicí v České republice. Trochu jsme se prošli po jejím okolí, a v lese se porohlíželi po houbách. Všechny už byly ale takhle k večeru vysbírané.

Druhý den jsme se vydali poklidnou, rovnou cestou k pramenu Vltavy. 


U cesty teče průzračně čistý potok - nejspíš už Vltava.
Pramen Vltavy.
1. část: V lese

31. května 2010 v 17:38 | Shariony |  Jizerské hory
1. část fotek z výletu je zde! :-) Jakmile jsem vystoupila z autobusu, ocitla jsem se rovnou v lese. Trochu jsme se v něm zamotali a chvíli ani nevěděli, kam jdeme. Ale pak jsme už narazili na jednu známou cestičku.Okolí Černé Nisy

31. května 2010 v 17:37 | Shariony |  Jizerské hory
Nejen přímo u Nisy, ale i v jejím okolí je nádherná příroda. Zde je pohled na rašelinné území, přírodní rezervaci, kam je vstup zakázán.

Okolí Nisy

Černá Nisa 2

31. května 2010 v 17:36 | Shariony |  Jizerské hory
Další fotky Černé Nisy (přehrady Bedřichov)


Černá Nisa 1

31. května 2010 v 17:33 | Shariony |  Jizerské hory
Naposledy jsme spolu navštívili tamní největší přehradu. Dnes se podíváme k jiné, menší, ale zato v Jizerských horách nejstarší přehradě - k přehradě Černá Nisa (také se jí říká přehrada Bedřichov). Toto místo mám obzvlášť ráda. Když tam stojíte a díváte se na její temnou hladinu, jako by vás něčím hřála přímo u srdce. Pokaždé to u ní vypadá jinak. Jak je v horách známo, počasí se zde mění jak na běžícím páse. Jednou je nebe ocelově tmavé a na hladině se rychle honí jedna vlna za druhou. Jindy zase svítí sluníčko a do hladiny se odráží blankytně modrá obloha. Pokaždé, když tam jsem, působí na mě jiná a vždycky překrásná a poklidná atmosféra. Pokud nemáte příležitost se tam někdy podívat, nebojte, ukážu vám hodně fotek:-).

Přehrada byla postavena na horním toku Černé Nisy, která ústí v Olivetské hoře. Tato řeka, či spíše bystřina, protéká převážně balvanitým řečištěm a má velký spád. Vodní nádrž byla postavena již v roce 1905 a dodnes jí patří prvenství nejvýše položené přehrady v Jizerských horách. Celkový objem nádrže činí 2,103 milionů m3.


U hráze

Pohled na přehradu v úžasném, prosluněném dni.

Cesta kolem přehrady je z jedné strany velmi bažinatá. Proto se chodí po dřevěném chodníčku, často ale musíte balancovat na pohozených klacíkách a většinou, zvlášť když zaprší, jsou všechny záchrany naprosto k ničemu. Bosou nohou se pak prostě na druhou stranu přehrady nedostanete. Pokud ji tedy nechcete obejít z druhé strany.Černá Nisa.


V bažinách jsme letos potkali i černobílé koťátko. Chudák, zaběhlo sem z přibližně 3 km vzdálené Šámalovy boudy. Mělo poraněnou nožičku a obrovskou žízeň. Ten den bylo neskutečné vedro, a tak maličké pilo i z kaluží v bažinách. Bylo nám ho líto. Zavedli jsme ho zpátky, ale výlet to pro něj musel být nezapomenutelný.

Pohled od hráze na Ptačí kupy a Sedlo Holubníku.


Josefodolská přehrada

31. května 2010 v 17:33 | Shariony |  Jizerské hory
Josefodolská přehrada dnes patří již téměř neodmyslitelně k Jizerským horám. Dříve se zde rozprostíralo malebné údolí plné stromů, voňavých luk a květin. V jeho středu se vesele klikatil potok Kamenice, který se vrýval do okolních strání a dával krajině typický, romantický nádech.

Tento obraz znám bohužel pouze z vyprávění pamětníků. V letech 1976 až 1982 se zde začala stavět přehrada. Dodnes si udržela svá dvě nej: je nejnovější a zároveň nejrozsáhlejší přehradou Jizerských hor. Naplňuje ji celkem 23 milionů litrů vody a její hloubka sahá až do 44 metrů.

S Josefodolskou přehradou jsem se poprvé setkala pár let po jejím dostavění. Dívala jsem se na ní tehdy ještě očima malého dítěte z kočárku. Kolem celé přehrady vede převážně rovná, asfaltová cesta, kterou obklopují smrkové lesy. Dříve bylo díky mlází vidět na vodní plochu po celou dobu trasy. Dnes je to spíš výjimka. Okolí přehrady je označeno jako "Ochranné pásmo 1. stupně vodního zdroje". Pásmo se tak stalo jakousi přírodní rezervací, do které je zakázáno jakkoliv zasahovat či vstupovat.


Sedlo Holubníku

31. května 2010 v 17:31 | Shariony |  Jizerské hory
Naposledy jsme navštívili nejznámější rašeliniště Jizerek a Čihadla. Od nich jsme se pomocí fotek postupně blížili k Sedlu Holubníku. Sedlo Holubníku je turistickou křižovatkou ležící ve výšce přesně 999 m. n. m. Mám to zde moc ráda. Zvláště pak samotný Holubník a Ptačí kupy, kam se lze dostat jen pěšky. Trasa je místy celkem náročná, musí se často přelézat popadané kmeny stromů a strmý svah po kamenech dolů je také celkem dobrodružný.

Polská elektrárna
Mohli bychom zde pozorovat původní prales.
Ten byl ovšem před lety úplně zdevastován imisemi z polské elektrárny. Nyní se tak často tyčí do vzduchu místo zelených, zdravých stromů jen jakési jejich uschlé pahýly. Zvláště na Černé hoře. Což je velká škoda a doufám, že se z toho příroda brzy vzpamatuje.

Polská elektrárna, která údajně málem zničila Jizerské hory. Nyní zobrazuje sluníčko a mráčky - nejspíš jako důkaz změny strategie ve prospěch životního prostředí. Snad se poučili... Nelze než doufat. (foceno z auta)


Sedlo Holubníku

Čihadla

31. května 2010 v 17:31 | Shariony |  Jizerské hory
V posledním článku o Jizerských horách jsem vás zavedla na Kristiánov. Odtud lze dělat téměř hvězdicovitě výlety. Po pár kilometrech sestupné chůze můžete například spatřit největší přehradu Jizerských hor - Josefodolskou přehradu. Nebo se můžete vydat opačným směrem, vzhůru přímo na Holubník a Ptačí kupy. Dnes vás ale zavedu na Čihadla.
Čihadla


Kristiánov

31. května 2010 v 17:30 | Shariony |  Jizerské hory
Jizerské hory - Kristiánov

Kristiánov je velkou křižovatkou všech turistů, kteří se vydají alespoň na trochu delší trasy. Můžete odtud jít pozvolna dolů k Blatnému rybníku a z něj na Novou louku nebo do Bedřichova. Pokud jdete z Kristiánova strmě dolů, uvidíte za chvíli Josefodolskou přehradu, největší v celých Jizerských horách. Z Kristiánova se dostanete i na další neuvěřitelně krásná místa - například na Čihadla (a odtud na Směďavu, do osady Jizerka či na Jizeru - avšak tyto výlety jsou kvůli vzdálenosti vhodnější pro kola) nebo na Sedlo holubníku a z něj na Holubník a Ptačí kupy (úžasné výlety, vřele doporučuji, ale tato trasa je pouze pro pěší).

Kristiánov

Na úpatí Černé hory, ve výšce 812 m. n. m., vznikla v roce 1775 sklářská osada. Byla založena Johanem Leopoldem Riedlem. Sklárna byla pojmenována po majiteli frýdlantského panství, po hraběti Christianovi Clam-Gallasovi. Sklo se vyrábělo v huti, byla zde také panská myslivna, čtyři rodinné domky pro hutní personál, panský dům s kaplí a obydlí Riedelovy rodiny.
V polovině 19. století mohly tamní děti na Kristiánově navštěvovat dokonce školu. V roce 1781 zde byl založen malý lesní hřbitůvek. O tři roky později přišel na Kristiánov páter Franz Xavier Staray, aby sloužil každý týden mše pro huťmistrovu rodinu a personál. Proslul svými léčitelskými schopnostmi. Ze své "čarovné zahrádky" vyráběl léčivé mastě a čaje, kterými léčil zdarma každou neděli po své mši. Brzy si tak získal pověst zázračného doktora.
Během celého 19. století patřil Kristiánov k nejvýznamnějším sklárnám v Jizerských horách. V srpnu 1887 však došlo k rozsáhlému požáru, který zcela zničil téměř všechny budovy. Zachovala se pouze hutní hospůdka, ve které je nyní muzeum sklářství - na památku tehdejší sklářské slávy Kristiánova.
Kristiánov - muzeum

Kristiánov

Kristiánov - hřbitov

Kristiánov - hřbitov

Potok z Kristiánova k Josefodolské přehradě
Potok pod Kristiánovem

Z Kristiánova na Sedlo Holubníku
U Kristiánova

Blatný rybník

31. května 2010 v 17:29 | Shariony |  Jizerské hory

Blatný rybník byl vybudován již v roce 1780. V Jizerských horách fungoval do konce 19. století jako jediná vodní nádrž. Až do roku 1920 byl používán pro potřeby tehdejší pily, později sloužil jeho spád na výrobu elektřiny pro myslivnu na Nové louce.

Obrázek zobrazuje spád odtoku Blatného rybníka, který sloužil na výrobu elektřiny. Je vysoký 4-5 metrů.

Odtok Blatného rybníku, teče přímo do Josefodolské přehrady.

Přítok k Blatnému rybníku.

U Blatného rybníka je vždy spousta kachniček, kačerů a káčátek.


Tři káčátka a jejich starostlivá maminka.
Nová louka

31. května 2010 v 17:27 | Shariony |  Jizerské hory
Šámalova boudaNová louka je jedno z nejnavštěvovanějších míst v Jizerských horách. Její kořeny sahají až do roku 1630, kdy bylo zapotřebí velkého množství dřeva na výstavbu Liberce a Jičína. Proto na místě bývalých lesů došlo k velkému odlesňování.

V roce 1756 zde založil Josef Kittel sklářskou huť. Později ji získal rod Riedlů (mají starobylý hřbitůvek na Kristiánově - viz příště). V roce 1817 však byl provoz hutě zastaven. Sklárna i stavení dělníků byly zbořeny. Zachovalo se pouze tzv. "huťmistrovo sídlo", které bylo po padesáti letech přebudováno na zámeček. Mezi světovými válkami byl zámeček majetkem státních lesů. Toto místo často navštěvoval tehdejší kancléř našeho prezidenta, P. Šámal, a zámečku se začalo pomalu říkat Šámalova bouda.


Nová louka je někdy nazývána mekkou cyklistů, běžkařů a pěších výletníků. Vedle nebývalé krásy okolní přírody tomu přispěla právě i Šámalova bouda. Kdo se někdy vyskytl v její blízkosti, určitě neodolal a šel se dovnitř alespoň na chvíli podívat. Obzvlášť v zimě se zde schází takové množství lidí, že mnozí z nich musí venku čekat obrovskou frontu. Kvůli velkému zájmu turistů zde v zimě slouží i kiosky.

V horkém létě můžete ocenit pitnou vodu z nedaleké "kohoutkové" studánky.

Nová louka

Vlevo u Šámalovy boudy můžete dojít ke krásnému rybníčku. Objevila jsem ho teprve letos a myslím, že většina ostatních o něm neví. Je však jen pár kroků od boudy a rozhodně stojí za to se na něj podívat.
Rybníček

Na horizontu je vidět pohoří se dvěmi malými kopečky - jedná se o Ptačí kopy a Holubník. Výlet na tyto skalnaté pahorky, na kterých si připadáte jako na jiné planetě, patří mezi jedny z nejkrásnějších turistických zážitků. Terén tam ale není pro cyklisty.
Rybníček

Nová louka

Nová louka


Zdroj: něco z Wikipedie, vlastní zpracování a obrázky.

Vůně koření a bylinek

31. května 2010 v 17:10 | Shariony |  Příroda a zdraví
Kořeněné, těžké vůně se hodí především na chladné a sychravé večery. Vzpomínáte si na chvíle, kdy jste celí promrzlí přišli domů, do tepla a první, co vás rozehřálo, byla vůně sálající z právě upečených perníčků? Mohlo to být i jiné vánoční cukroví, ale určitě vám to rozveselilo ducha :)

V dnešním článku jsem pro vás seřadila podle abecedy nejčastější typy kořeněných vůní, které se používají v aromaterapii. Vyberte si :)

Anýz

 • výrazně působí na trávicí trakt
 • má protikřečové účinky
 • vhodný také na kašel a záněty dýchacích cest
 • dobré dodržovat nízké koncentrace

Černý pepř

 • snižuje horečku
 • pomáhá trávení a zmírňuje bolesti břicha
 • prohřívá při svalových bolestech
 • pomáhá při nachlazení
 • je nutné provést kožní test snášenlivosti, může dráždit pokožku

Estragon

 • povzbuzuje a osvěžuje
 • podporuje chuť k jídlu
 • urychluje nástup menstruace
 • pomáhá při revmatismu

Fenykl

 • velmi účinný při trávicích potížích
 • pomáhá při dýchacích problémech
 • zmírňuje menstruační bolesti
 • nevhodný pro epileptiky, je dobré dodržovat nízké koncentrace

Hřebíček

 • celkově posiluje organismus
 • pomáhá při svalovém vyptí
 • prohřívá
 • tiší bolest
 • může dráždit pokožku, nevhodný pro epileptiky, dobré dodržovat nízké koncentrace

Kardamom

 • vhodný při vyčerpání
 • pomáhá tišit bolesti hlavy
 • podporuje trávení, žaludeční činnost
 • vhodný při nechutenství

Kopr

 • uklidňuje a uvolňuje
 • působí proti křeči a nadýmání
 • vhodný při nespavosti a bolesti hlavy
 • podporuje chuť k jídlu

Koriandr

 • pomáhá při bolestech svalů a kloubů
 • vhodný při nervovém vypětí
 • podporuje zažívání a chuť k jídlu

Meduňka

 • snižuje horečku
 • podporuje pocení
 • pomáhá při zažívacích potížích
 • povzbuzuje srdeční činnost
 • vhodná při nespavosti
 • působí proti migréně a menstruačním bolestem
 • je hojivá
 • snižuje krevní tlak

Pokračování příště.

(Vlastní zpracování, jako zdroj byla použita především brožurka Saloos.)

Masážní olej

31. května 2010 v 17:09 | Shariony |  Příroda a zdraví
Přináším opět něco ze soudku aromaterapie, tentokrát jak připravit masážní olej :-)

Do 50 ml rostlinného oleje, nejlépe za studena lisovaného (slunečnicového, mandlového, olivového, jojobového, meruňkového apod.) přidáme 10 až 25 kapek éterického oleje. U olejíčků, kde třeba dodržet nižší koncentrace, postačí tři až šest kapek.
Přírodní, za studena lisované oleje jsou pro nás nejvhodnější - nejlépe se vstřebávají. Pronikají totiž do nejhlubších vrstev kůže a nezanechávají pocit mastnoty. Navíc obsahují řadu bioaktivních látek, vitamíny, lecitin, nenasycené mastné kyseliny a mnohé minerální látky. Spolu s esenciálními oleji pokožku ošetřují a regenerují.

To jen tak lehce pro inspiraci ;-)

Vlastní zpracování. Zdroj: kniha - Relaxace - harmonie duše a těla

Léčivé vůně

31. května 2010 v 17:06 | Shariony |  Příroda a zdraví

AMYRIS

 • uvolňuje napětí
 • má antidepresivní účinky
 • působí jako afrodiziakum
 • stabilizuje vůni ve směsi
 • mírně dezinfikuje

BAZALKA

 • výrazně posiluje nervový systém a mozkovou činnost
 • dodává odhodlání a odvahu
 • posiluje koncentraci
 • je zvláště účinná při únavě, úzkosti
 • osvěžuje a povzbuzuje tělo, duši i ducha
 • skvělý lék na nervy
 • pomáhá při bolestech hlavy
 • vhodná při nevolnostech a žaludečních potížích
 • má sladkou vůni a hodí se do směsi s levandulí, bergamotem, šalvějí a pelargonií
 • nepoužívat v těhotenství

BERGAMOT

 • výborný proti depresím, podrážděnosti a při nervovém vypětí
 • posiluje nervy
 • pomáhá při nespavosti, zmírňuje úzkost, pomáhá při psychickém zatížení
 • utišuje
 • stimuluje zažívání, podporuje trávení
 • dezinfikuje a má antibakteriální účinky
 • je antiseptický
 • zlepšuje dýchání
 • snižuje horečku, tiší bolest
 • posiluje životní energie
 • dává světlo, sebedůvěru a jistotu

BOROVICE

 • pomáhá při nachlazení, chřipce, bronchitidě, kašli a zápalu plic
 • ulevuje při svalové únavě, revmatismu
 • čistí pleť
 • zlepšuje činnost vlasové pokožky
 • její vůně zlepšuje náladu
 • navozuje klidnou atmosféru
 • dezinfikuje a čistí vzduch

CEDR

 • je antiseptický, má antibakteriální účinek
 • ve formě inhalace ulevuje kašli, nachlazení a rýmě
 • posiluje vůli a odolnost vůči vnějšímu tlaku, uklidňuje, celkově posiluje
 • stabilizuje vědomou mysl
 • pomáhá odolávat náhlým událostem a silným emocím
 • v dobách krize dodává sílu
 • pomáhá shromažďovat energii,
 • dodává klid a pocit bezpečí
 • spojuje se zemitými silami a podstatou přírody
 • nedoporučuje se používat v těhotenství a při epilepsii

CYPŘIŠ

 • výrazně reguluje krevní oběh
 • napomáhá duševní transformaci
 • posiluje nervy, vyrovnává nervové napětí
 • vhodný na revma
 • je antibakteriální a antiseptický
 • potlačuje zápach
 • nevhodný při vysokém krevním tlaku a pro epileptiky

EUKALYPTUS

 • je jedním z nejúčinnějších olejů při infekcích a dýchacích potížích
 • má antiseptické, protivirové a desinfekční účinky
 • snižuje horečku
 • celkově posiluje, hlavně imunitní systém
 • podporuje srdeční činnost
 • ničí choroboplodné zárodky v ovzduší
 • ulevuje při nachlazení a chřipce
 • čistí vzduch od mikrobů
 • je vhodný i při revmatických potížích, při senné rýmě, zánětech čelních dutin
 • napomáhá hojení ran
 • podporuje koncentraci
 • dobře se mísí s levandulí a borovicí.

GERANIUM

 • zklidňuje při stresu a přepracovanosti
 • působí pozitivně na psychiku
 • napomáhá hojení ran
 • používá se na opary a afty
 • zmírňuje bolesti nervového původu

GRAPEFRUIT

 • pročišťuje lymfatický systém, posiluje imunitní systém
 • napomáhá vylučování toxinů
 • pročišťuje ovzduší
 • povzbuzuje a osvěžuje
 • zvyšuje koncentraci
 • uvolňuje nervové napětí, úzkost a deprese
 • pomáhá při nachlazení, kašli a rýmě
 • snižuje teplotu

HEŘMÁNEK

 • uvolňuje a uklidňuje nervy
 • má výborné protizánětlivé účinky
 • vhodný na trávení, proti plynatosti a průjmům
 • snižuje teplotu
 • tlumí bolesti
 • vhodný na svalové bolesti a revmatismus
 • zvyšuje obranyschopnost organismu tvorbou červených krvinek
 • hodí se stejně dobře jako meduňka a levandule ke klidnému spánku

KADIDLO

 • jeden z nejlepších léků na problémy nervového původu
 • ulevuje při nervovém napětí, úzkosti, depresi a nespavosti
 • čistí vzduch
 • má antiseptické, hojivé účinky
 • posiluje imunitní systém
 • pomáhá při řadě dýchacích obtíží
 • pročišťuje mysl a navozuje meditaci

KONVALINKA

 • podporuje soustředění a tvůrčí schopnosti

LEMONGRAS

 • pročišťuje, osvěžuje
 • pomáhá koncentraci
 • má silně protibakteriální a protiplísňové účinky
 • pomáhá vylučovat parazity
 • má příznivé účinky při léčení výronů, otoků a pohmožděnin

LEVANDULE

 • zklidňuje organismus, uvolňuje energii, odstraňuje frustraci a podrážděnost
 • pomáhá při nespavosti a depresi
 • zklidňuje a snižuje krevní tlak
 • posiluje srdce
 • pomáhá při bolestech - zvl. je vhodná k utišení bolesti hlavy a při menstruaci
 • pomáhá při depresi a emočních obtížích
 • je skvělý pro osvěžení unavených svalů, chodidel a hlavy
 • působí hojivě
 • také účinná proti molům

LIMETKA/CITRON

 • pročišťuje organismus
 • osvěžuje, povzbuzuje
 • rozpouští usazeniny v těle
 • stimuluje lymfatický systém
 • posiluje imunitu
 • osvěžuje ovzduší v místnostech

MAJORÁNKA

 • uklidňuje, mírní bolesti hlavy
 • posiluje
 • tiší menstruační bolesti
 • zlepšuje prokrvení
 • lépe se s ní usíná
 • pomáhá při nachlazení, astmatu, dýchacích obtížích
 • podporuje trávení
 • snižuje krevní tlak
 • nevhodná v těhotenství

MÁTA PEPRNÁ

 • snižuje práh bolesti, posiluje nervy
 • blahodárně působí na koncentraci, špatnou paměť, migrénu, závratě
 • má protiinfekční účinky
 • osvěžuje, chladí, léčí
 • povznáší tělo i mysl
 • ovlivňuje bdělost
 • zmírňuje kašel
 • podporuje trávení

MUŠKÁT

 • snižuje krevní tlak
 • uvolňuje bdělost
 • dává pocit nové energie
 • je antidepresivní, podporuje koncentraci
 • nevhodný pro epileptiky, těhotné ženy, malé děti a při vysokém krevním tlaku

PAČULI

 • posiluje imunitu
 • je antibakteriální
 • podporuje hojení ran a zánětů
 • brání tvorbě jizev
 • odpuzuje hmyz
 • pročišťuje vzduch
 • působí antidepresivně
 • stabilizuje mysl vyčerpanou nadměrným přemýšlením a starostmi
 • podporuje koncentraci
 • vhodná k meditacím
 • působí také jako afrodiziakum
 • repelent, účinné proti molům

POMERANČ

 • stimuluje zažívání
 • uklidňuje při úzkosti, depresi a neklidu
 • jeho sladké, teplé a slunečné aroma navozuje radost a pozitivní pocit
 • rozptyluje smutnou náladu a popudivost
 • usnadňuje řešení problémů

ROZMARÝN

 • posiluje organismus, povzbuzuje, osvěžuje
 • pomáhá rozproudit energii a krevní oběh
 • zlepšuje koncentraci a paměť
 • je účinný proti únavě a nervovém vypětí
 • má antibakteriální, protiinfekční účinky
 • posiluje srdce a nervy
 • prohřívá
 • vhodný při horečce, nechutenství, do koupelových a masážních olejů

RŮŽE

 • hojí rány našeho srdce
 • vzbuzuje vnímavost pro projevy lásky, krásy a harmonie
 • dává hlubokou radost
 • antibakteriální
 • sexuálně všeobecně posiluje
 • je protiinfekční
 • uklidňuje
 • působí na centrum mysli našeho emocionální bytí
 • posiluje srdce, podporuje krevní oběh
 • působí proti nespavosti a bolesti hlavy
 • snižuje horečku

RŮŽOVÉ DŘEVO

 • povzbuzuje, působí antidepresivně
 • harmonizuje
 • proti bolestem hlavy
 • uvolňuje napětí při stresu
 • působí spasmolyticky
 • je to afrodiziakum

SANTALOVÉ DŘEVO

 • má zklidňující a protizánětlivé účinky
 • uklidňuje při neklidu, nespavosti
 • uvolňuje napětí, depresi a bolesti hlavy
 • působí jako afrodiziakum
 • vynikající prostředek při meditaci a modlitbě
 • má chladivý a posilující účinek
 • pomáhá integrovat duchovní energie do všech úrovní našeho myšlení, cítění i jednání
 • vhodné na chronické záněty močového ústrojí
 • mírní nachlazení a kašel
 • pomáhá regeneraci pokožky
 • není vhodný při akutních ledvinových potížích a při těhotenství

SKOŘICE

 • silně prohřívá a posiluje tělo při únavě, chladu,vyčerpání a depresi
 • silně prokrvuje pokožku - nutno provést test snášenlivosti
 • půsoví proti nadýmání
 • je silně antiseptická a stimulační
 • působí jako afrodiziakum

SMRK

 • účinné při nachlazení
 • podporuje pocení
 • rozpouští hleny
 • silně čistí vzduch
 • vhodné do masážních olejů při revmatismu nebo silné únavě
 • podporuje trávení
 • pomáhá při kašli, bronchitidě a svalovém napětí
 • uklidňuje a stimuluje činnost kůry mozkové

TEA TREE

 • velice účinné antibiotikum
 • má široké uplatnění při bakteriálních, plísňových a virových infekcích
 • používá se k ošetření ran, popálenin, akné, ekzémů, oparů, zánětů a poranění v dutině ústní, krvácení dásní, proti paradentóze, při štípnutí hmyzem
 • posiluje imunitní systém
 • dodává sebedůvěru a odolnost

VANILKA

 • dodává energii
 • povzbuzuje mysl
 • navozuje pocit příjemné, klidné a bezpečné atmosféry
 • při nespavosti a nechutenství
 • mírní nervozitu a napětí

ZELENÉ JABLKO

 • zahání deprese
 • uvolňuje bolest hlavy
 • tlumí pocit hladu


Přeji Vám krásné prožití chvil klidu a pohody s inspirací některé z těchto vůní :-)


Vlastní zpracování, informační letáky Saloos, další letáky a brožurky.

Směsi olejů

31. května 2010 v 17:05 | Shariony |  Příroda a zdraví

Doporučené směsi olejů vhodné pro relaxaci a úlevu od stresu • Všeobecná relaxace

9 kapek bergamotu, 11 kapek muškátu, 10 kapek zázvoru, 15 kapek grapefruitu, 11 kapek rozmarýnu, 5 kapek palmarosy, 7 kapek nerolu, 3 kapky levandule, 20 kapek citronu
 • Proti úzkosti
10 kapek levandule, 10 kapek muškátu, 10 kapek palmarosy
 • Proti depresi a nespavosti
15 kapek šalvěje, 10 kapek citronu, 5 kapek levandule
 • Proti vyčerpání
10 kapek citronu, 5 kapek šalvěje, 15 kapek levandule


Možnosti použití vonných olejů

 • Masáže: přidáme max. 1 kapku na každý 1 ml základního masážního oleje (např. mandlový, oříškový, z broskvových nebo meruňkových jader apod.) Nádobu obrátíme několikrát dnem vzhůru a rychle protřepeme, aby se oleje promíchaly. K masáži těla stačí obvykle čajová lžička směsi.
 • Koupele: Napustíme si vanu a do teplé vody nakapeme max. 8 kapek. Na hladinu můžeme vylít skleničku mléka, navrch kápnout esenciální oleje a rukou zlehka promíchat s vodou. Uvolníme se a zhluboka dýcháme. Pro zvýšení relaxace si můžeme zapálit svíčku a pít heřmánkový čaj nebo šampaňské :-)
 • Inhalace: Do misky nalijeme horkou (ne vařící) vodu a přidáme 2-3 kapky éterického oleje. Hlavu skloníme nad misku a přikryjeme ručníkem. Zavřeme oči a zhluboka vdechujeme vůni.
 • V sauně: Do 600 ml vody přidáme 2 kapky oleje, promícháme a postavíme na tepelný zdroj. Používáme pouze eukalyptový, tea tree nebo borovicový olej, protože pronikají do těla vdechováním a vycházejí s potem. Skvěle čistí a odstraňují jedy, čímž přispívají k ozdravnému účinku sauny.
 • Ve sprše: Po umytí kápneme olej na žínku a omýváme se s ní, stojíme pod stále tekoucí horkou vodou a vdechujeme zhluboka páru
 • Svíčky: zapálíme svíčku a počkáme, až vosk začne tát. Přidáme 1-2 kapky éterického oleje, nekapeme na knot.
 • Difuzér: do difuzéru kápneme 1-6 kapek.
 • Žárovky: na chladnou žárovku kápneme 1-2 kapky, po rozsvícení se olej začne odpařovat a rozptýlí se po místnosti.
 • Oheň v krbu a kamnech: na dřevěné poleno kápneme cypřišový, borovicový, cedrový či santalový olej a necháme půl hodiny ležet. Poskytne nám uvolňující vůně lesa.
 • Postřikovače: 4-6 kapek oleje smícháme v postřikovači s 300 ml teplé vody a po dobrém protřepání rozprašujeme po místnosti (pozor na dřevěné plochy)
 • Aromalampa: do vody v aromalampě nakapeme 3-6 kapek, podle intenzity, které chceme dosáhnout. Pod miskou s vodou a olejem zapálíme čajovou svíčku, která vonnou esenci ohřeje.

Vlastní zpracování. Zdroj: kniha - Relaxace - harmonie duše a těla

V tramvaji

30. května 2010 v 12:52 | Shariony |  Něco jako názory
Včera jsem jako vždy spěchala a nestíhala přijít včas na jednu přednášku. Seděla jsem v tramvaji, která se loudala jak starý, ospalý velbloud. V duchu jsem klela, ale byla jsem naštvaná hlavně sama na sebe, že jsem nevyšla dřív. Jako vždycky.

Najednou mé přemítání utnul velice hlasitý tón. Přímo u mého ucha stál chlap s tahací harmonikou. Začal vyhrávat smutnou, cikánskou písničku. Byla dojemná, překrásná. Mé myšlenky se zatoulaly k táboráku, představila jsem si, že už je večer, tma a já jsem s ostatními u plápolajícího ohně...a tancuji do rytmů téhle smutné písně. Vnímala jsem ji celou svou duší. Tak byla okouzlující. Uměl hrát báječně, kam se na něj hrabou všechny naše kapely!


Homeopatika?

30. května 2010 v 12:48 | Shariony |  Něco jako názory
Medicína se nám zlepšuje přímo před očima. Každou chvíli vědci objevují nové a nové způsoby, jak nám lidem pomoci a usnadnit život. Čím více se svět mění v moderní, uspěchané a technologicky přeplněné prostředí, tím více utíkáme k přírodním metodám léčby. Proč tomu tak je? Snad si teprve při nemoci uvědomíme, jak náročný život jsme vedli. Zjistíme, že si potřebujeme konečně odpočinout, pobýt chvíli v přírodě a případně se i léčit bylinkami. Vždyť konec konců spousta léků se vyrábí přímo z extraktů rostlin.

Injekční stříkačky na hřišti

30. května 2010 v 12:47 | Shariony |  Něco jako názory
Na Novinkách.cz jsem si přečetla zase jednu smutnou zprávu... Malé děti si hrály na hřišti. Jeden tříletý kluk našel injekční stříkačku a chtěl si s ní hrát na doktora. Bohužel svoji hru myslel vážně. Píchl s ní kamarádku do kůže. Vychovatelka si toho všimla až moc pozdě. Ukázalo se, že obsah stříkačky byl silně infikován virem HIV. Narkomanovi, který ji použil, už prý moc života nezbývalo...

Dětem do ruky zbraně nepatří!

30. května 2010 v 12:47 | Shariony |  Něco jako názory
Už se mi párkrát stalo, že jsem viděla malé, pětileté děti hrát si s pistolkou. Atrapa vypadala pokaždé velice věrohodně a dítě s ní střílelo nikoliv po zločincích a neřádech, ale i po naprosto mírumilovných občáncích. Výjev střílejícího dítěte na vás může vybafnout kdykoliv. Nejčastěji však v době dovolených, například kdesi v přírodě, kde odpočíváte od každodenních strastí a chcete se vyhnout veškerým krvelačným zprávám či morbidním filmům.


SZZ

30. května 2010 v 12:43 | Shariony |  Notýsek
(z 16.června 2009)
Tak dneska jsem byla na státní závěrečný zkoušce. Teď moc spisovně psát nebudu, protože jsem z toho všeho už unavená. K ránu se mi zdál sen: tahala jsem si otázku. Jakmile jsem si ji přečetla, uvědomila jsem si, že vůbec nebyla zařazená do žádných okruhů, které nám katedra zadala. Nevěděla jsem tedy vůbec, co k té otázce říct. Hned pak jsem se vzbudila.