Černá Nisa 1

31. května 2010 v 17:33 | Shariony |  Jizerské hory
Naposledy jsme spolu navštívili tamní největší přehradu. Dnes se podíváme k jiné, menší, ale zato v Jizerských horách nejstarší přehradě - k přehradě Černá Nisa (také se jí říká přehrada Bedřichov). Toto místo mám obzvlášť ráda. Když tam stojíte a díváte se na její temnou hladinu, jako by vás něčím hřála přímo u srdce. Pokaždé to u ní vypadá jinak. Jak je v horách známo, počasí se zde mění jak na běžícím páse. Jednou je nebe ocelově tmavé a na hladině se rychle honí jedna vlna za druhou. Jindy zase svítí sluníčko a do hladiny se odráží blankytně modrá obloha. Pokaždé, když tam jsem, působí na mě jiná a vždycky překrásná a poklidná atmosféra. Pokud nemáte příležitost se tam někdy podívat, nebojte, ukážu vám hodně fotek:-).

Přehrada byla postavena na horním toku Černé Nisy, která ústí v Olivetské hoře. Tato řeka, či spíše bystřina, protéká převážně balvanitým řečištěm a má velký spád. Vodní nádrž byla postavena již v roce 1905 a dodnes jí patří prvenství nejvýše položené přehrady v Jizerských horách. Celkový objem nádrže činí 2,103 milionů m3.


U hráze

Pohled na přehradu v úžasném, prosluněném dni.

Cesta kolem přehrady je z jedné strany velmi bažinatá. Proto se chodí po dřevěném chodníčku, často ale musíte balancovat na pohozených klacíkách a většinou, zvlášť když zaprší, jsou všechny záchrany naprosto k ničemu. Bosou nohou se pak prostě na druhou stranu přehrady nedostanete. Pokud ji tedy nechcete obejít z druhé strany.Černá Nisa.


V bažinách jsme letos potkali i černobílé koťátko. Chudák, zaběhlo sem z přibližně 3 km vzdálené Šámalovy boudy. Mělo poraněnou nožičku a obrovskou žízeň. Ten den bylo neskutečné vedro, a tak maličké pilo i z kaluží v bažinách. Bylo nám ho líto. Zavedli jsme ho zpátky, ale výlet to pro něj musel být nezapomenutelný.

Pohled od hráze na Ptačí kupy a Sedlo Holubníku.

 


Komentáře

1 KatyRZ KatyRZ | Web | 11. července 2010 v 11:28 | Reagovat

Na tuhle přehradu zavítáme dost často - mám to tam moc ráda a není problém se tam dostat s kočárem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama