Česnek

30. května 2010 v 12:30 | Shariony |  Příroda a zdraví
Česnek pochází se Střední Asie a v lékařství se využívá již více než 5000 let. Ve starověku se totiž zjistilo, že otroci, kteří dostávali česnek, byli zdravější a pracovitější.
Obsahuje mj. řadu biostimulátorů, které mají vliv na procesy látkové výměny, enzymy, lipidy, glycidy, a řadu minerálních látek - draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, fosfor, jod, mangan, měď, zinek, dále i vitamíny A, B1, B2, B3, C a D.

Působí jako základní zdravotní prevence a výrazně zvyšuje imunitu člověka. Na prvním místě zlepšuje krevní oběh, který ovlivňuje až do těch nejtenčích krevních kapilár. Rozšiřuje a čistí cévy, zpomaluje rytmus srdce, posiluje jeho činnost, reguluje krevní tlak - tj. vysoký snižuje a nízký zvyšuje, zlepšuje tvorbu červených krvinek, pomáhá při arterioskleróze. Také působí jako antibiotikum a antiseptikum, léčí katary, chřipky a nachlazení - už jeho výpary ničí mikroby. Dále dezinfikuje vnitřnosti a podporuje peristaltiku střev, změkčuje stolici, obnovuje stabilitu střevní mikroflóry a vyhání parazity. Česnek také velice příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi, proto je dobrý i pro cukrovkáře. Celkově stimuluje organismus, příznivě ovlivňuje i tvorbu mužských a ženských hormonů a zvyšuje sexuální potenci. Působí také jako antisklerotikum. Podle nejnovějších výzkumů také zabraňuje růstu rakoviny.
I při vnějším použití působí jako lék. Při různých zánětech (ucha, dásní, při paradentóze, při kožních chorobách, dále na kuří oka, apod.) se doporučuje držet posekaný kousíček česneku na postiženém místě (případně česnek zabalit do vaty). Šťáva z česneku se dá také použít proti plísňovým onemocněním na nohou. Při přímém styku s pokožkou nebo sliznicí ovšem pálí, takže je třeba dávkovat česnek s mírou.

Česnek je dobré používat jako součást téměř každé léčby, doporučuje se jíst 1-3 stroužky denně (ne více, protože ve větším množství dráždí žaludek a ledviny). Je třeba ho vynechat v době kojení, při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku, při akutních zánětech žaludku, žlučníku a střev. Také se ho nedoporučuje používat lidem, kteří mají velmi snížený krevní tlak nebo lidem s nemocnou slinivkou břišní. Užití česneku jako antisklerotika nesmí být příliš razantní, zvláště u starších lidí. Je zde totiž nebezpečí, že místo postupného rozpouštění usazenin může dojít k odlupování celých plástů v cévách. Ty pak mohou být příčinou embolie.

Vlastní zpracování. Zdroj: Babiččiny bylinky, A. a D. Dugas; Zdraví máme na talíři - Léčivé i škodlivé účinky potravin, Jiří Bodlák
 


Komentáře

1 S. S. | 2. prosince 2014 v 23:06 | Reagovat

Česnek naopak snižuje tlak, lidem s příliš nízkým tlakem se nedoporučuje.

2 Shariony Shariony | E-mail | Web | 12. června 2016 v 18:57 | Reagovat

[1]: Z různých zdrojů jsem se dočetla, že tlak reguluje a že je dobrý právě i pro lidi s nízkým tlakem. Ale je to i dost individuální.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama