Josefodolská přehrada

31. května 2010 v 17:33 | Shariony |  Jizerské hory
Josefodolská přehrada dnes patří již téměř neodmyslitelně k Jizerským horám. Dříve se zde rozprostíralo malebné údolí plné stromů, voňavých luk a květin. V jeho středu se vesele klikatil potok Kamenice, který se vrýval do okolních strání a dával krajině typický, romantický nádech.

Tento obraz znám bohužel pouze z vyprávění pamětníků. V letech 1976 až 1982 se zde začala stavět přehrada. Dodnes si udržela svá dvě nej: je nejnovější a zároveň nejrozsáhlejší přehradou Jizerských hor. Naplňuje ji celkem 23 milionů litrů vody a její hloubka sahá až do 44 metrů.

S Josefodolskou přehradou jsem se poprvé setkala pár let po jejím dostavění. Dívala jsem se na ní tehdy ještě očima malého dítěte z kočárku. Kolem celé přehrady vede převážně rovná, asfaltová cesta, kterou obklopují smrkové lesy. Dříve bylo díky mlází vidět na vodní plochu po celou dobu trasy. Dnes je to spíš výjimka. Okolí přehrady je označeno jako "Ochranné pásmo 1. stupně vodního zdroje". Pásmo se tak stalo jakousi přírodní rezervací, do které je zakázáno jakkoliv zasahovat či vstupovat.


Pokaždé, když jsem v Jizerských horách, nikdy neopomenu navštívit právě tuto vodní nádrž. Cesta je vždy velice příjemná, vhodná pro cyklisty i pro pěší. Nejradši zde chodím pěšky, protože si myslím, že jen tak mohu plně vychutnávat okolní poklidnou atmosféru, dýchat čerstvý vzduch a všímat si i drobných maličkostí u cesty. K přehradě se můžeme dostat různými způsoby. Nejznámější cesta vede od Kristiánova, případně od Prezidentské chaty. Dostanete se tam i "tajnou stezkou" z Královky (viz příště;-). Kdo chce zažít relativně delší výlet, může jeho trasa vést z Josefova Dolu, Janova a případně i z Čihadel (doporučuji ;-).

Teď už je řada na fotkách, pomocí kterých můžete přehradu spatřit i z pohodlí vašeho domova :-) Letos jsem ji poprvé viděla z poloviny vypušťěnou - opravovala se totiž stavba hráze.

Josefodolská přehrada
Pohled na částečně vypuštěnou Josefodolskou přehradu.

Josefodolská přehrada
Vrcholky původních kopců v údolí.

Potok
Cestou kolem vodní nádrže je vidět nesčetně potůčků a potoků, které stékají do Josefodolské přehrady.

Josefodolská přehrada
Pohled na přehradu z hráze.


Josefodolská přehrada
Pohled na stráň nad cestou.

Volavka?

Josefodolská přehrada
Pohled na přehradu z jiného úhlu.

 


Komentáře

1 Jarmila Jarmila | Web | 3. ledna 2012 v 0:53 | Reagovat

V Josefodole jsem vyrostla, takže pamatuju krajinu před stavbou přehrady. Byla to nádhera. Před samotnou stavbou jsem se odstěhovala až na Moravu, tak jsem přehradu ještě nenavštívila. Když jsem po letech měla možnost, tak jsem si první den pobytu zlomila kotník. Tak jsem se pokochala alespoň tvými fotkami. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama