Kristiánov

31. května 2010 v 17:30 | Shariony |  Jizerské hory
Jizerské hory - Kristiánov

Kristiánov je velkou křižovatkou všech turistů, kteří se vydají alespoň na trochu delší trasy. Můžete odtud jít pozvolna dolů k Blatnému rybníku a z něj na Novou louku nebo do Bedřichova. Pokud jdete z Kristiánova strmě dolů, uvidíte za chvíli Josefodolskou přehradu, největší v celých Jizerských horách. Z Kristiánova se dostanete i na další neuvěřitelně krásná místa - například na Čihadla (a odtud na Směďavu, do osady Jizerka či na Jizeru - avšak tyto výlety jsou kvůli vzdálenosti vhodnější pro kola) nebo na Sedlo holubníku a z něj na Holubník a Ptačí kupy (úžasné výlety, vřele doporučuji, ale tato trasa je pouze pro pěší).

Kristiánov

Na úpatí Černé hory, ve výšce 812 m. n. m., vznikla v roce 1775 sklářská osada. Byla založena Johanem Leopoldem Riedlem. Sklárna byla pojmenována po majiteli frýdlantského panství, po hraběti Christianovi Clam-Gallasovi. Sklo se vyrábělo v huti, byla zde také panská myslivna, čtyři rodinné domky pro hutní personál, panský dům s kaplí a obydlí Riedelovy rodiny.
V polovině 19. století mohly tamní děti na Kristiánově navštěvovat dokonce školu. V roce 1781 zde byl založen malý lesní hřbitůvek. O tři roky později přišel na Kristiánov páter Franz Xavier Staray, aby sloužil každý týden mše pro huťmistrovu rodinu a personál. Proslul svými léčitelskými schopnostmi. Ze své "čarovné zahrádky" vyráběl léčivé mastě a čaje, kterými léčil zdarma každou neděli po své mši. Brzy si tak získal pověst zázračného doktora.
Během celého 19. století patřil Kristiánov k nejvýznamnějším sklárnám v Jizerských horách. V srpnu 1887 však došlo k rozsáhlému požáru, který zcela zničil téměř všechny budovy. Zachovala se pouze hutní hospůdka, ve které je nyní muzeum sklářství - na památku tehdejší sklářské slávy Kristiánova.
Kristiánov - muzeum

Kristiánov

Kristiánov - hřbitov

Kristiánov - hřbitov

Potok z Kristiánova k Josefodolské přehradě
Potok pod Kristiánovem

Z Kristiánova na Sedlo Holubníku
U Kristiánova
 


Komentáře

1 Kaszubka Kaszubka | E-mail | Web | 16. února 2014 v 19:16 | Reagovat

Piękne tereny, piękne góry, urokliwa miejscowość i ten leśny cmentarz... Krasne fotku!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama