Nová louka

31. května 2010 v 17:27 | Shariony |  Jizerské hory
Šámalova boudaNová louka je jedno z nejnavštěvovanějších míst v Jizerských horách. Její kořeny sahají až do roku 1630, kdy bylo zapotřebí velkého množství dřeva na výstavbu Liberce a Jičína. Proto na místě bývalých lesů došlo k velkému odlesňování.

V roce 1756 zde založil Josef Kittel sklářskou huť. Později ji získal rod Riedlů (mají starobylý hřbitůvek na Kristiánově - viz příště). V roce 1817 však byl provoz hutě zastaven. Sklárna i stavení dělníků byly zbořeny. Zachovalo se pouze tzv. "huťmistrovo sídlo", které bylo po padesáti letech přebudováno na zámeček. Mezi světovými válkami byl zámeček majetkem státních lesů. Toto místo často navštěvoval tehdejší kancléř našeho prezidenta, P. Šámal, a zámečku se začalo pomalu říkat Šámalova bouda.


Nová louka je někdy nazývána mekkou cyklistů, běžkařů a pěších výletníků. Vedle nebývalé krásy okolní přírody tomu přispěla právě i Šámalova bouda. Kdo se někdy vyskytl v její blízkosti, určitě neodolal a šel se dovnitř alespoň na chvíli podívat. Obzvlášť v zimě se zde schází takové množství lidí, že mnozí z nich musí venku čekat obrovskou frontu. Kvůli velkému zájmu turistů zde v zimě slouží i kiosky.

V horkém létě můžete ocenit pitnou vodu z nedaleké "kohoutkové" studánky.

Nová louka

Vlevo u Šámalovy boudy můžete dojít ke krásnému rybníčku. Objevila jsem ho teprve letos a myslím, že většina ostatních o něm neví. Je však jen pár kroků od boudy a rozhodně stojí za to se na něj podívat.
Rybníček

Na horizontu je vidět pohoří se dvěmi malými kopečky - jedná se o Ptačí kopy a Holubník. Výlet na tyto skalnaté pahorky, na kterých si připadáte jako na jiné planetě, patří mezi jedny z nejkrásnějších turistických zážitků. Terén tam ale není pro cyklisty.
Rybníček

Nová louka

Nová louka


Zdroj: něco z Wikipedie, vlastní zpracování a obrázky.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama