Umíme poskytnout první pomoc?

30. května 2010 v 12:25 | Shariony |  Něco jako názory
V Novinkách.cz se objevila zpráva o tragickém osudu jednoho běžkaře. Na svém výletě v Jizerských horách dostal infarkt. Kolemjdoucí turisté si toho všimli a zavolali horskou službu. To jim sice slouží ke cti, nicméně za tu dobu, co čekali na záchranku, neudělali vůbec nic. Prý nedokázali poskytnout první pomoc. Zajímalo by mě, jestli aspoň zkusili zjistit, zda dýchá a jestli mu tepe srdce. Je to přitom to první, co se musí udělat. Sama se přiznávám, že první pomoc neumím. Párkrát nám říkali, kolikrát zatlačit na srdce a kolikrát dýchnout do pusy, v jakém intervalu. A že u malých dětí se má masáž srdce dělat jen dvěma prsty. Tím to ale haslo a já ty přesné intervaly postupem času zapomněla.

Oni se nejspíš báli, že něco pokazí a mysleli, že pár minut než přijede záchranka, vadit nebude. Jenže i rozdíl pár minut může být pro život rozhodující. Pokud se kyslík nedostane do mozku do 5 minut, je čím dál menší šance na záchranu života. Záchranáři k nemocnému přijeli za 6 minut a zkoušeli ho oživovat 40 minut, nasazen byl i vrtulník, ale pomoci mu už nedokázali. Dle článku na novinkách.cz pouze 33 % lidí dokáže poskytnout první pomoc. Já se bohužel musela přidat k ostudným "zbylým" 67 %.

Tímto článkem bych chtěla zdůraznit, jak je důležité učit takové věci i na školách. Místo hloupých předmětů, při kterých stejně nikdo nedává pozor, by se měla! zavést výuka první pomoci. Podle mě to je to nejdůležitější, co by se člověk měl naučit. Zachránit někomu život je přeci důležitější než matematika nebo výtvarka, to mi zas nepovídejte, že ne. A už děti kolem patnácti mají dost rozumu na to, aby to zvládly. Kolik dospělých v dnešní době umí pomoci? Možná ti, co se ji učili ještě povinně. Nebo ti, co dělali kurzy první pomoci kvůli řidičáku. Ale umí to skutečně?

Pokud se lidé budou bát dotknout se člověka v bezvědomí, pokud nebudou pohotoví a budou jen čekat na spásnou záchranku, nemusí být tohle jediný případ. A je to přitom tak zbytečné.

 


Komentáře

1 Ravicu Ravicu | E-mail | Web | 9. června 2013 v 23:32 | Reagovat

Naprosto a bez výhrad souhlasím!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama