Duben 2011

Průhonický park - Jaro (1)

30. dubna 2011 v 20:31 | Shariony |  ČR - PŘÍRODA

Průhonice jsou kousek za Prahou (u stanice metra Opatov nastoupíte na bus a přibližně za dvacet minut tam jste). Vstupné do parku stojí pro studenty 25 Kč, pro dospělé 50 Kč, invalidé a děti do 6-ti let neplatí nic. Rodiny si pak mohou zakoupit jednotné vstupné. Park je skutečně pro všechny, cestičky tam jsou upravované a rovné.

Před fotkami se nejdřív podíváme trochu do historie.
Průhonický park založil v roce 1885 teprve 26-ti letý hrabě Arnošt E. S. Tarouca poté, co se oženil s Marií Antonií, hraběnkou Nostic-Rieneck. Spolu s ní se stal majitelem celého průhonického panství* a ještě v tom samém roce se začal nadšeně starat o podobu parku. Na jeho vzhledu pracoval i devět let poté, co byl celý průhonický majetek prodán státu - tedy až do své smrti v roce 1936.
Tarouca krajinu citlivě přetvářel na umělecké dílo s mnoha cizokrajnými dřevinami, především s rododendróny. Zanechal také spoustu původních stromů, takže se tam dodnes můžeme setkat s obrovskými smrky, několik set let starými duby i lípami, potkáme tam i borovice sosny (jejich přesný název nevím, ale jsou to veliké borovice, jejichž kůra na sluníčku úžasně voní). Skrz celé území protéká Botičský potok, který tvoří kouzelné meandry. V parku se nachází také tři rybníky - Podzámecký, Labeška, Bořín - ve kterých plavou kapři.

Rozloha celého území je 250 ha a všechny cestičky dají dohromady 23 km (my jsme některé šli omylem dokonce dvakrát :D) Průhonický park je součástí světového dědictví UNESCO a myslím, že si to docela zaslouží.


* Tady milé děti vidíte, jak je fajn najít si vhodného partnera. :-D

Teď už půjdeme na fotky.

Kousek za vchodem nás přivítala opadající magnolie.


Prostě jaro

27. dubna 2011 v 16:58 | Shariony |  Foto-mix
Fotky ze včéra.
Utopená vzpomínka na Velikonoce.
(způsob rychlého ohřátí vajíčka už tak natvrdo)

Před 400 miliony lety

22. dubna 2011 v 20:04 | Shariony |  Foto-mix
Dnes je Den Země a Malé Chlupaté Stvoření vymyslelo, že bychom mohli vyjádřit svou náklonnost k ní nějakým článkem. Myslím, že o mém vztahu k přírodě, kytičkám a Zemi jako takové ani nemusím mluvit.. :) Miluju stromy, miluju hory a kopce, miluju kamenné cestičky, potoky... Ptáčky a zvířata - masožravá raději z dálky. Proto je můj blog převážně o ní.. Myslím ale, že Země si zaslouží, abychom dnes místo řečnění dali prostor přímo jí.


Čemeřice etc.

20. dubna 2011 v 10:30 | Shariony |  Rostliny
Foceno...vlastně kdysi dávno. A ještě je to špatně zaostřené. Ale až já jednou budu mít zrcadlovku... Ne, tu by mi akorát někdo na ulici vyrval z ruky. Tak aspoň trochu lepší foťák, 10x zoom se mi zdá jako pohádka.., bych pak ani nemusela šlapat do hor :DSlavíci v kleci

7. dubna 2011 v 19:55 | Shariony |  Něco jako názory
Možná jste o tomhle filmu už slyšeli nebo ho přímo viděli. Jeho děj není příliš složitý, je spíš jakousi kostrou, kolem které je nabaleno to hlavní. Kamera, kukuč mladého chlapce a hlavně hudba, která jednoduchý příběh s přehledem kompenzuje.


Oslík

5. dubna 2011 v 14:46 | Shariony |  Zvířátka
Oslíky mám hrozně ráda a asi za to může jedna pohádka, kterou jsem v dětství četla. Vyprávěla o statkáři, který měl koně a osla. Zatímco šedivému oslovi nakládal těžké zboží a nutil ho chodit na tržiště těmi nejrychlejšími, nejnebezpečnějšími cestami, kůň byla jeho pýcha. Staral se o něj každou chvilku, vystavil mu tu nejlepší stáj a dával mu nejvybranější druhy zeleniny. Chudák oslík se musel spokojit s plesnivým senem a stájí plnou bláta. Kůň si ho za to dobíral a neustále se nad ním povyšoval.

Poupě a lístky

2. dubna 2011 v 20:43 | Shariony |  Rostliny
Dnešní článek je ve znamení lístků.Podařilo se mi nahrát video, hurá! :-D Mé první v životě!
Třeba rozkvete..:)
Jen netuším, proč to tak vrčí.. Mám i rychlejší verzi, ale tam se ty tóny nějakým záhadným způsobem rozlézají a tahá to dost za uši.