Prosinec 2011

Začne další rok

31. prosince 2011 v 20:44 | Shariony |  Patlanice

Přeju vám všem, ať je ještě lepší, než ten letošní!
Hlavně hodně zdraví, lásky, štěstí a dobrých lidí kolem vás. Ať máte čas udělat si každý den aspoň chvilku jen pro sebe samotné. :o) To je taky důležité.

Pohodu a přitom i zábavu!

(malováno pro vás Smějící se; modrá tuš, bílá tempera, nápis v pc)


A na zítra přeji co nejmírnější kocovinu. ;)

U nás už začaly ohňostroje!


Krásně Silvestr oslavte! ;-)
(nebo si odpočiňte)


A moc děkuju těm, kteří si tu četli články a přes všechno vydrželi!
Měla jsem toho letos hodně moc (práce, státnice atd...), takže moje chuť blogovat občas dost kolísala. Moc bych si ale přála, abyste vy s psaním, básněním a vkládáním fotek nikdy nepolevovali. Bez vás a vašich článků by to tu bylo moc smutné. Jsem ráda, že tu jste!!

Divoká Šárka I

29. prosince 2011 v 21:25 | Shariony |  Praha
Kdysi jsem četla, že k tomu, aby se člověk dostal do přírody, nemusí ani odjíždět z Prahy. Stačí zajet do přírodní rezervace Divoká Šárka, která prý vůbec není pojmenovaná podle svérázné holky z pověsti, ale spíše od slova šarý, což tehdy znamenalo šerý - tedy tmavé údolí (to mám odsud).
Jako dítě jsem byla z údolí nadšená, jeli jsme tam na celodenní výlet v době, kdy všude kvetly pampelišky. Jenže o deset let později se tam do mě zahryzlo klíště, a tím si to u mě rezervace dosti pohasila.

Fotky z 10. prosince...Kalendářně vlastně byl ještě podzim...A novinky ze světa bulváru: Umím jíst hůlkama!! (- když je hlad, jde to dost rychle :D) Nedávno jsem se taky odhodlala poprvé v životě ochutnat sushi. Slyšela jsem, že se z toho spoustě lidem dělá špatně, někomu to naopak chutná.. tak jsem byla zvědavá, k jaké straně se přidám. A dobrý. Syrový losos chutná šťavnatěji než pečený. Ani se méďům nedivím. Kromě toho jsem za prvního letošního "sněžení" vypila půlku lahvičky vína z liči a taky to bylo fajn. A dneska jsem se skoro lekla, když mi prodavač za přepážkou při nákupu čokolády popřál, ať mi chutná. Sklopil oči, usmíval se a kousal si při tom do rtů. Asi tam budu nakupovat častěji.:) Čokoládu už jsem snědla.

Pančavský vodopád

27. prosince 2011 v 19:43 | Shariony |  Krkonoše
Tak jo, na žádný konec světa nepůjdu a hezky zůstanu tady. Je tu taky pěkně a jen by se mi po vás stýskalo.
Doufám, že nebudu příliš neaktuální, když sem dám ještě letní fotky... Smějící se Venku sněžit stejně jen tak nebude... Tedy aspoň né u nás ve městě, tady si zatím každé ráno vesele pohvizdují kosáci...

Při posledním výletu v Krkonoších jsme šli z Labské boudy zpět směrem ke Zlatému návrší.

Labský důl.

Sráz do dolu.

Meandry potůčku Pančava/Labe (4x zazoomováno).


Občas byla docela mlha, takže jsem nebe vyfotila bíle a nebylo vidět ani moc do dálky.Při pohledu zpět na nás koukala bouda Wavel.

Pančavský vodopád s Labským dolem.

Tohle byla úplně poslední fotka za celý týden, co jsem tam byla. Musela jsem kvůli ní vymazat něco ze zapláclé paměťové karty, ale jsem za to dost ráda.

Šťastné a veselé!

23. prosince 2011 v 17:50 | Shariony |  Patlanice
Sníh u nás ve městě pořád né a né začít padat, tak hups s ním aspoň na papír.

Krásně si všichni užijte Vánoce! Přeju hodně pohody, zábavy, lásky kolem i ve vás a plno milých dárečků :)Světlo? Ne.

22. prosince 2011 v 19:10 | Shariony |  Foto-mixPřejdu radši na vánoční téma. Myslím, že dárky už mám nějak koupené.
Z těch lidí a koled to je ale na zcvoknutí.

Wangari Maathai

18. prosince 2011 v 18:23 | Shariony |  Něco jako názory
Včera jsem byla na přednášce o ženě, která pro Keňu, vlastně i celou Afriku, představuje jednu z nejvýznamnějších osobností.

Jmenuje se Wangari Maathai (1940 - 2011) a narodila se ve vesničce uprostřed Keni. O dvacet let později dostala možnost studovat na univerzitě v Americe, kde se zaměřila na obor biologie. Po získání titulu odjela zpět do Keni. Ve studiu pokračovala na nairobské univerzitě, kde jako první žena z východní Afriky obdržela titul Ph.D. Na univerzitě působila i nadále a zároveň byla aktivní v některých občanských organizacích. Mezitím se vdala a narodily se jí tři děti. Manželství se nicméně brzy rozpadlo, mimo jiné prý proto, že byla pro svého manžela "na ženu až moc cílevědomou" a nebylo snadné ji "ovládat".
Maathai poté zaměřila svoji činnost na Národní radu žen Keni (National Council of Women of Kenya) a později se stala koordinátorkou hnutí Green Belt Movement. Jeho cílem bylo potlačit následky odlesňování, které způsobuje erozi půdy a vysychání potoků. Kvůli kácení stromů obyvatelům navíc chybělo topné dřevo nutné k vaření. Hnutí začalo sdružovat ženy, které díky němu získaly práci a dostávaly za sázení semínek peníze. Tím Maathai kromě jiného přispívala i k emancipaci žen. V rámci hnutí bylo již vysázeno přes 40 mil. stromů. V roce 2004 byla W. Maathai - první africké ženě - udělena Nobelova cena míru za přínos k udržitelnému rozvoji, demokracii a míru.


Přednášku vedl roztomilý Keňan Kofi, který se snažil dodržovat předem určený časový harmonogram s tím, že si je vědom toho, že v Evropě, na rozdíl od Afriky, platí, že "čas jsou peníze"... Byl to také první muž - feminista, kterého jsem kdy poznala. Prostě úžasnej :). (sám to o sobě řekl s tím, že hodně zastává práva a rovnost žen)
Na začátku vystoupili vybraní hosté, kteří vyprávěli o profesorce Maathai, Mezi jinými tam promluvila i zástupkyně Velvyslanectví Jihoafrické republiky a zástupce Velvyslanectví Norského království. Potom jsme shlédli vystoupení afrických bubeníků. Následovala přestávka, během které jsme si koupili na ochutnávku tradiční keňské jídlo (vařil Kofi). Na talířek jsem dostala placky, kuřecí maso s dobrou omáčkou a zeleninou a ještě něco sladkého smaženého. Přednáška pokračovala dokumentárním filmem o Wangari Maathai. Třešničkou na dortu bylo závěrečné vystoupení afrických bubeníků. Bubnovali ohromnou silou a jen v tílku, takže jim byly vidět pořádné svaly na pažích. Ty jo, mělo to fakt atmosféru.. Pak si tři z nich tílko sundali a předváděli v rytmu hlasitých bubnů tradiční tance. Paráda!
Takže - kdo se chce někdy taky podívat, bude to snad probíhat i příští rok ;)


Jinak, pokud vás o Africe cokoliv zajímá, tak v ul. Ječná 2, v Praze, je Africké informační centrum (út, čt: 14 - 18 hodin), kde najdete knihovnu se spoustou publikací o Africe, o rozvojové problematice včetně studijních materiálů, můžete se tam přihlásit i na kurzy afrických jazyků. A třeba tam potkáte i ty bubeníky :)

Foto: Divoká Šárka, prosinec 2011
Zdroj k textu:
přednáška + wikipedia. Wangari Maathai, http://en.wikipedia.org/wiki/Wangari_Maathai a Green Belt Movement, http://en.wikipedia.org/wiki/Green_Belt_Movement, 2011
Objevila jsem i odkaz na ty bubeníky :) - http://www.afro-drum-dance.cz/vystoupeniacute-njachas.html

Stolová hora

16. prosince 2011 v 23:24 | Shariony |  ČR - PŘÍRODA
I u nás máme Stolovou horu..:-)

Nejdřív jsem ale fotila všechno okolo..

Opět v presu

14. prosince 2011 v 22:00 | Shariony |  ZAHRANIČÍ


Zlaté listy

8. prosince 2011 v 23:01 | Shariony |  Foto-mix

Spánek čtyři, pět hodin denně. Celý dny zápřah. Víkend bez přestávky, doslova. Děsilo mě, že přestávám jíst. Jeden rohlík za den? Stačí. To, že se mi při chůzi motala hlava a usínala jsem v autobuse, je jaksi jedno. Dostávala jsem se zase do toho stavu, kdy jsem měla chuť si v davu cizích lidí pro sebe potichu zpívat. Chtěla se po mně dokonalost, na kterou jsem neměla čas.