Únor 2013

Síla hor II

27. února 2013 v 23:01 | Shari |  Tatry
Venku fičel studený vítr, se kterým šlo jen ztěží bojovat. Jeho nárazy nám bránily pokračovat dál. Chladný vzduch špípal do nosu a na obočí vytvářel ledové krystalky. Nohy se nám bořily hluboko do sněhu, a když jsme se do strmého svahu vydrápali o pár metrů výš, sníh se s námi sesunul o kus zpět dolů. Naše stopy mizely tak rychle, jak vznikaly.

Přesto to byla nádhera.

Pohled na cestičku zpět. Už beze stop.

Malá studená dolina

Tatry v prosinci

25. února 2013 v 22:18 | Shari |  TatryTlama plejtváka.
Slunce už začalo zapadat, když jsme stáli vysoko nad městem. I tak jsme se šli podívat na sněhový Betlém, který je každoročně k vidění u Rainerovy útulny.

V dáli je město, do kterého jsme měli namířeno. Chvilku jsme se bavili o medvědech, když v tom se před námi objevilo něco velkého a tmavého. Nevím, kdo se lekl víc. Ale byl to naštěstí člověk v tmavé bundě.

Další patlanice :)

20. února 2013 v 21:30 | Shari |  Patlanice
Prostě mě ty patlanice baví :)
A je taky zábavnější je tu zveřejňovat, než dávat fotky, za jejichž podobu víceméně nemůžu.

Toison D'or za 14,50 Kčs, víc než 20 let staré, původně přítelovy.

Podzimní

16. února 2013 v 23:51 | Shari |  Patlanice
Je po půl dvanácté a mně se konečně podařilo získat kousek času pro blog. Kupí se mi už aspoň stovka fotek a ráda bych se koukla i na další blogy, ale moc nestíhám. Vždycky večer s hrůzou zjistím, že je dost pozdě a musím jít spát. Osm hodin spánku denně potřebuju. A taky mi kiksnul počítač, takže se teď učím v linuxu. Stejně jsem ho měla vždycky podvědomě nejradši :) A strašně moc ráda bych se začetla do nějaké knížky a hrála opět hry na počítači, jako je kaktusák.. i když wormíci jsou taky super, už jsem dokonce i párkrát vyhrála, heh :)
V týdnu jsem si ale dala den volna, protože jsem chtěla přestávku, prostě se odreagovat. Takže jsem se vzbudila asi v jedenáct, trochu se nasnídala, sedla si ke stolu a pár hodin v kuse malovala. Zase kýčovitou krajinku, já vím. Ale je mi u toho nejlíp. Protože mám přírodu ráda.Haag - Historická část

12. února 2013 v 23:00 | Shari |  ZAHRANIČÍ
Haag sice není hlavním městem Nizozemska, ale zato je sídlem nizozemského parlamentu, vlády a královny. Sídlí v něm také přes 150 mezinárodních organizací (Mezinárodní soudní dvůr, Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii atd.).

Haag byl založen okolo roku 1230, původní stavby měly sloužit jako lovecké sídlo. Během druhé světové války došlo kvůli navigační chybě k mylnému bombarování města - naneštěstí byla zasažena historická, hodně obydlená část města. Následovala rychlá výstavba moderních budov.
De Niuwe Kerk, kostel ze 17. století. Stativ z lenosti nevedu, takže to je rozmazané.Binnenhof - komplex reprezentativních budov v Haagu, které jsou sídlem parlamentu a vlády.
Tzv. Rytířský sál ze 13. století je asi nejslavnější budovou ve městě. V průběhu staletí sloužila tato gotická stavba jako místo pro trhy i jako léčebna. Dnes se zde mimo jiné každým rokem schází parlament k poslechu královniny řeči.
De Grote Kerk

Další související články:
Den Haag - Život v Haagu

7. února 2013 v 22:54 | Shari |  ZAHRANIČÍ
Necelé tři dny jsou tuze málo na poznání města a života v něm. Mám jen vzpomínky na bezva lidi i na to, jak mi paní za přepážkou ochotně vytiskla seznam stanic. Můj jazýček doteď teskní po tamním vynikajícím jídle, dokonce i v obyčejné jídelně mi dali na talíř - přede mnou - orestované krevety. Jen na ulicích člověk musel být ve střehu, aby nešel v cyklocestě, která byla sotva rozeznatelná od chodníků pro pěší. Ale byla jsem ráda, že tam tolik lidí používá kolo jako dopravní prostředek. Pohled na kolony zacpaných aut v ulicích Prahy je na nic.
Kromě toho tam mají nádherné oblečení, fakt pěkné střihy, zajímavé svetry, kabáty. I výlohy jiných obchodů stály za pozornost, protože z téměř každé vykukovaly na ulici originální předměty a lákaly zákazníky do obchodu.
Zajímavé také byly kontrasty starých budov s moderní, občas i betonovou architekturou, která připomínala bombardování části města během druhé světové války. V samotném Haagu žije přibližně půl milionu obyvatel, přitom až polovinu z nich tvoří přistěhovalci, takže je to takové multi kulti město. :)


V téhle výloze se skoro všechno pohybovalo.
Další související články: