Únor 2014

Sliezsky dom

23. února 2014 v 14:14 | Shari |  Tatry
Pokračování z minula :)
Sluníčko svítilo a na modrém nebi se proháněly mraky ostošest, takže bylo více než ideální počasí pro focení.

Slizesky dom je dost možná nejvýše postavený horský hotel na Slovensku, leží ve výšce 1 670 m na úpatí Gerlachovského štítu. První kamenná chata, která zde stála, byla Blásyho chata z roku 1871, jenže ji smetla lavina. Na místo ní byla postavena nová stavba, která v době první světové války sloužila jako výcvikové středisko pro horské vojenské oddíly. V roce 1962 chata bohužel úplně vyhořela. Protože byla na hodně lukrativním místě, našli se podnikavci, kteří zde krátce na to vystavěli "Palác pod Gerlachem". V roce 1995 navštívil Sliezsky dom papež Jan Pavel II a vysvětil dřevěný kříž - viz poslední fotka.

Hotel se nachází pod tzv. Kvetnicou, vedle Velického plesa. Celé okolí láká svou atmosférou kromě turistů i duchovně založené lidi, kteří zde rádi meditují. Ani se jim nedivím, protože je to neskutečně úžasné, kouzelné místo. Tedy hlavně Kvetnica, ke které se dostanu snad příště.

Na rekonstrukci Sliezského domu prý byly použity prostředky z EU, a i když je hotel o něco hezčí než naše Labská bouda, myslím, že v horách jsou lepší obyčejné horské chaty než megahotely, navíc tenhle je s pakrovištěm. Peníze z unie by byly užitečnější jinde. Každopádně - pokud byste se k hotelu chtěli dostat nejlehčí cestou, můžete jít i po asfaltce (a dále případně zkratkami) ze stanice Tatranská Polianka.
Sliezsky dom pod Gerlachovským štítemGerlachovský štítVelické pleso

Tahle fotka je dokumentačí, focena z pánské části toalety Sliezského domu. Nejspíš je to ten vysvěcený dřevěný kříž.


Pod Slavkovským štítem

15. února 2014 v 14:12 | Shari |  Tatry
Ve Vysokých Tatrách bych kromě výletu na Téryho chatu návštěvníkům určitě doporučila podívat se i na Sliezský dóm. Není sice tak roztomilý jako Térynka - naopak jde o obří hotel s parkovištěm přímo pod Gerlachovským štítem - na druhou stranu okolní příroda je naprosto nepřekonatelná.

Vyrazili jsme hned brzy ráno, ještě před východem slunce. Byl konec září a právě uplynulou studenou noc připomínala jinovatka, která pod vycházejícími paprsky pomalu tála. Ze Starého Smokovce jsme si vybrali cestu po modré turistické značce. Nebe krásně zmodralo a vše vypadalo poklidně. Najednou jsme na jednom dřevěném prkně uvideli čerstvou stopu medvěda. Rozhlíželi jsme se kolem, ale byl už asi někde schovaný.
Na rozcestí zvaném Pod Slavkovským štítem jsme zahnuli doleva a pokračovali po červené. Cesta už byla mnohem obtížnější, občas to připomínalo spíš lezení po skále, ale zvládnout se to dalo.

Kdesi

8. února 2014 v 17:16 | Shari |  Patlanice

Vymýšlení názvů u článků mi většinou problémy nedělá, ale u obrazů je to těžší. Je to prostě vymyšlená krajina, kterou jsem malovala podle fantazie, akrylovými barvami na plátno, jako minule.
A čistě mimo mísu - naučila jsem se dělat sushi!! :-) Tedy více méně, ještě potřebuju praxi :DTéryho chata

1. února 2014 v 22:28 | Shari |  Tatry
Stoupali jsme nahoru, až jsme se dostali do výšky 2015 m. Zde se nachází Téryho chata, nejvýše položená chata, která je v provozu po celý rok. Byla postavena v roce 1899 na základě iniciativy Edmunda Téryho, lékaře a průkopníka horolezectví. V takové výšce a kamenitém terénu to však nebylo jednoduché. Na stavbu bylo použito téměř 50 tun materiálu, který nahoru museli vynést sami nosiči na zádech. Chatu pomáhalo stavět celkem 125 pracovníků.

Zajímavé je, že v chatě v roce 1944 ukrývali slovenští vysokoškoláci-horolezci polské odbojáře a sovětské uprchlíky. Dnes chatu vlastní ze 75 % Klub slovenských turistů, z 25 % Slovenský horolezecký spolek (a slovenští horolezci vypadají fakt dobře :-).

Chata nabízí vyhladovělým potulným něco k snědku i k pití, vynikající je zejména speciální "nosičský čaj", jehož složení mi je doteď záhadou (jakýsi bylinkový s medem, který opravdu vzpružuje, mňam!). Je možné se tam i ubytovat, i když toho jsme zatím nevyužili. (další informace viz Téryho chata).

Tady jsou fotky z okolí chaty.