Duben 2014

Velikonoční perníčky - vzory

20. dubna 2014 v 1:17 | Shari |  Patlanice
Jak jsem minule psala, pustila jsem se tyto Velikonoce do velikonočních perníčků. Těsto jsem vybrala takové, aby bylo po upečení hned měkké. Protože jsem s vyzkoušeným receptem nad míru spokojena, ráda Vás pro něj odkážu na tuto stránku: Brýdová: vánoční pečivo - top 10. Pouze jsem do něj přidala o trošku více medu a asi i víc perníkového koření. Těsto jsem nechala odstát v lednici přes noc (aspoň 12 h, jak je u perníčků obvyklé). Po upečení byly perníčky měkounké a sladké, navíc dobře udržely tvar.

Pak už jsem začala přemýšlet, jak je namalovat. Otevírala jsem různé stránky na internetu, některé vzory jsem si obkreslila, jiné jsem jen s úžasem obdivovala, protože na tak dokonalé opravdu nemám. V noci se mi o nich dokonce zdálo, pořád mi přeskakovaly nějaké motivy.

Ve výsledku mi to dalo fakt dost zabrat, dělala jsem je dva celé večery nepočítaje pečení, déle bych to už ani nezvládla. Vzory jsem různě nakombinovala, brala jsem je z internetu, z toho, co jsem si kdysi vyfotila do mobilu z výlohy a asi nejvíc z toho, co mě zrovna napadlo. No a tady je pro inspiraci ostatních výběr:


Taky jsem využila poukázky, které jsem dostala na malování keramických hrnečků aj. Naposledy jsem patlala keramiku ve čtvrté třídě a bylo to moc fajn. Teď jsem trochu doufala, že mi to půjde líp, ale dopadlo to tak, jak můžete vidět. Bez ohledu na výsledek musím říct, že mě mile překvapilo, že něco takového vůbec existuje, je to fakt zábava. A teď to jde koupit přes Slevovat, takže - kdo chcete, neváhejte :-)VŠEM BLOGERŮM I NEBLOGERŮM:
KRÁSNÉ A SPOKOJENÉ VELIKONOCE!!! :-) :-) :-)


Velikonoční vajíčka :-)

14. dubna 2014 v 23:49 | Shari |  Patlanice
Letos jsem se rozhodla pojmout velikonoce trochu tradičně, sice tedy pohansky, ale pořád vážněji než dříve. Ovšem místo velikonočního úklidu mám před sebou trochu větší sousto - budeme se pro mě už počtvrté stěhovat.. Za chvilku si normálně budu připadat jako pražský kočovník. Já nevím, jak to dělám, ale pořád je co řešit. Ještě musíme vybrat a koupit postel, není vymyšleno, kam s pračkou...

Kromě dalších nutností s tím spojených jsem zkusila uvařit čínu s bambusovými výhonky, upekla jsem první karamelové muffíny a poprvé v životě jsem (s obličejem celým rudým) vyfukovala vajíčka. Na ně jsem si pak vzala akrylové barvy a začala je vybarvovat, naposledy to bylo někdy ve čtvrté třídě. Jak je to u vás, barvíte je sami - voskem, kupovanými barvami, temperami/akrylem - nebo je rovnou kupujete či máte už z loňska?

V sobotu jsem pak několik hodin pekla velikonoční perníčky, teď si tedy potřebuji najít několik dalších hodin na jejich kreslení, ale nevím kdy, protože do toho jsou dny evropského filmu a už nějakou dobu se taky snažím konečně dočíst knihu Šógun (jsem už na tisícté straně, ale na posledních sto stran mi jaksi pořád nezbývá čas). Pak se budu moct konečně odpíchnout a věnovat se učení. Ale teď jdu hlavně spát. (Tohle je spíš takový deníčkový zápisek, protože se stěhováním pro mě vždycky nastává takový zlom před/po a cítím se kvůli tomu celkově tak nějak divně...)


Wawel (Kraków)

9. dubna 2014 v 23:24 | Shari |  Polsko
Do Krakowa bych se jela podívat klidně hned znova. Byli jsme tam od soboty do středy, ale čistého času jen přibližně dva a půl dne. Spali jsme v docela dobrém hostelu, kdybyste někdo chtěl tip, tak mi klidně napište. :-)

V pondělí jsme plánovali navštívit některá muzea na Wawelu, ale báli jsme se, že budou zavřená. Jaké bylo překvapení, když některé vstupy byly naopak zdarma! Na první výstavě jsme si mohli prohlížet hodně staré nástroje, kuše, úžasné talíře ze středověku... Druhá se jmenovala "Ztracený Wawel", nejdřív to uvnitř vypadalo docela normálně, ale pak jsme sestoupili níž a ocitli se přímo uprostřed archeologických vykopávek, kde byla objevena stará rotunda, u ní pohřebište a původní stěny kuchyně i s náčiním. Úžasné!

Dotřetice jsme šli na prohlídku úředních místností hradu. Měli jsme fakt neuvěřitelnou kliku, protože když jsme vešli dovnitř, čistě znenadání jsme uslyšeli slovenštinu. Přímo před námi stála skupinka slovenských středoškoláků, kteří více či méně poslouchali jejich průvodce. Zeptali jsme se, jestli se můžeme přidat, a po demokratickém odhlasování studentů jsme byli přijati :-D Och... Díky nim teď například vím, k čemu sloužily kovové, plastické "talíře" - lidé je věšeli na stěny, aby rozptylovali nebo někam směřovali světlo ze svíček. Místnosti tak mohly být snadněji nasvícené. Nebo proč kdysi umělci malovali tak podivně africká zvířata (všimli jste si toho někdy? třeba takový lev s témeř člověčím obličejem a tak) - na vlastní oči je totiž neviděli, jen odposlouchali od někoho, kdo zase slyšel od někoho dalšího, jak ta zvířata přibližně vypadají. Zajímavý mi přišel také hlavní důvod zavěšování tapisérií na stěny - myslela jsem, že se jednalo jen o dekoraci, ale tlusté koberce prý měly především izolovat.

A kromě toho všeho tam je krásně vyzdobená katedrála. Wawel tedy vřele doporučuji k návštěvě :-)

Noční Krakow

1. dubna 2014 v 20:37 | Shari |  Polsko
Fotky jsem dělala bohužel bez stativu, takže jsem se při výcvaku silně snažila se nehýbat a nedýchat. Bylo to těžké, ještě pár takových nocí a můžu začít soutěžit v době strávené pod vodou. I tak jsou fotky mázlé a zrnité. Snad Vám ale pomůžou přiblížit atmosféru tohoto překrásného města, které skutečně má, jak se tak říká, genius loci.

Krakow, květen 2013: Wawel, Rynek Glówný a okolí


Pod WawelemRynek Glówný
Wawel

Rynek Glówný

No, jinak jsem teď měla po asi patnácti letech angínu, už jsem jí jakože vyležela, ale začalo mě zase dost bolet v krku. Ach jo. Ale i tak - milionkrát sláva Flemingovi. Nejradši bych o něm hned začala psát oslavný článek, kdyby to nebylo zbytečný, protože na internetu už všechno dávno je...

Další související články: