Červenec 2014

Katedrála sv. Jana Křtitele

18. července 2014 v 22:30 | Shari |  Polsko
Nebo taky Vratislavský dóm.Tentokrát se sochou více v popředí. (noční fotky opět dělány bez stativu, asi ho začnu s sebou příště nosit).

Další související články:

Wroclawské náměstí

15. července 2014 v 18:45 | Shari |  Polsko
V minulém článku jsme se podívali na Wroclaw z výšky. Dnes půjdeme rovnou do centra - na jedno z největších středověkých náměstí v Evropě.

Toto místo křižovaly obchodní cesty již od pravěku, ale první písemná zmínka o městě pochází přibližně z roku 1 000, kdy zde bylo zřízeno biskupství. O necelých 150 let později se Wroclaw stala hlavním městem Slezska. Rozvoj jí ale na chvíli překazil vpád Mongolů (1241), kteří nemilosrdně většinu města vypálili. Město bylo naštěstí poměrně rychle obnoveno, velkou část jeho obyvatelstva poté začali tvořit i Němci.

Ve 14. století, kdy se Wroclaw stala členem hanzy, bylo oficiálně stvrzeno připojení celého Slezska k českému státu (od té doby je ve znaku města zobrazen český lev).
V 16. století patřila k našim nejdůležitějším obchodním městům.

O Wroclaw jsme (bohužel :-) přišli po válce v roce 1742, kdy byla připojena k Prusku. Ani poté se nekrčila v koutě a v 19. století již byla jedním z nejvýznamějších měst Německa.

V roce 1938 se město stalo svědkem tzv. Vratislavské křišťálové noci, během které došlo k obrovskému útoku na tamní židovské obyvatele. Na konci války byla prohlášena za pevnostní město, které před Rudou armádou němečtí vojáci bránili, jak to jen šlo, a to i za cenu obrovských ztrát na životech a devastaci města. Po válce bylo německé obyvatelstvo odsunuto.

Tolik krátce k historii, která je opravdu hodně bohatá. A teď už se podíváme na fotky.


RadniceKostel, z jehož věže je skvělý výhled na celé město (viz předchozí článek)

Úzké domečky na náměstí


(foceno bez stativu)
Ještě musím napsat, že vlevo od radnice je báječná restaurace s pirohami, sladkými i masovými, vařenými i smaženými :-) Nebylo to tam ani moc drahé, pokud byste navíc snědli 50 pirohů za 20 minut, měli byste slevu 50 % :-) (nebo tak nějak, tuto akci jsme nevyužili, bohatě totiž stačilo 12 kousků).

Další související články:

Wroclaw z ptačí perspektivy

12. července 2014 v 19:25 | Shari |  Polsko
Po krátké přestávce se vrátím k článku Střípky z Wroclawi. Jak už jsem psala, Vojta, u kterého jsme se ubytovali, nám poradil nejdříve se podívat na město hezky z výšky.
K takové vyhlídce přímo vyzýval kostel zvaný Kościół Garnizonowy pw. Św. Elżbiety, který je prakticky na náměstí. Bylo z něho vidět téměř všechno.Další související články: