Listopad 2014


Süleymanova mešita

22. listopadu 2014 v 16:30 | Shari |  Turecko
Süleymanova mešita - první mešita, ke které jsme se přiblížili, vešli do jejího nádvoří a skrze okna nesměle pokukovali po modlících. Než jsme si stihli uvědomit, kde právě stojíme, byli jsme nuceni odejít, neboť už byl večer a mešita musela být uzamčena. Vrátili jsme se tam ale o pár dní později, tentokrát otrkanější a odvážnější, takže jsme konečně i vešli dovnitř - já ovšem s šátkem na hlavě (ale krásným, nově koupeným :-)

Süleymanova mešita shlíží na zátoku Zlatý roh a dělá čest svému zakladateli, Süleymanovi I. Nádhernému, i staviteli Mimarovi Sinanovi, jemuž se přezdívalo "kníže islámské architektury". Mešitu nechal sultán postavit v době své vlády, během tzv. Zlatého věku, kdy byla Osmanská říše v největším rozkvětu. Stavba trvala pouhých 7 let (1550 - 1557) a podílelo se na ní celkem 3 523 řemeslníků/dělníků. Sultánovi se za dobu svého panování podařilo reformovat státní správu, vytvořil zákoník, kterým se říše řídila až do 20. století, a podnikl celkem 12 vítězných tažení, takže se Osmanská říše stala velmocí sahající od Uherska a Maroka až po Írán a Jemen.

Stavba mešity a okolních budov přišla na 700 000 zlatých dukátů, které byly získány z dobytých uherských území. Komplex, na kterém byla stavěna (v celkovém rozsahu 63 000 m2), zahrnuje nemocnici, turecké lázně, veřejnou výtvarnou školu, hospic atd. Všechny tyto budovy sloužily nejen muslimům, ale také křesťanům i Židům. Každý den zde mohli nalézt útočiště chudí a nemocní, byla jim poskytována sociální péče a jídlo mohlo obdržet až 1 000 osob denně. Díky perfektní statice mešita přestála všechna zemětřesení, která Istanbul zasáhla.

Nádvoří s fontánou připomínající tvarem posvátnou Kaabu

Podzimní nálada

17. listopadu 2014 v 21:13 | Shari |  Patlanice
Můj oblíbený motiv - stromečky, hory a jezero :-D Malováno akrylem, kýčovitý až za ušima. Vlastně bych se už ráda pustila i do něčeho jiného, úplně fantasmagorického, abstraktního, jen se bojím, že zničím plátno.


Palác Topkapi

15. listopadu 2014 v 21:28 | Shari |  Turecko
Vedle Hagie Sofie a Modré mešity je pro turisty téměř posvátným místem i palác jménem Topkapi. Vstupné do něj je asi 300,- a rozhodně se tam vyplatí jít minimálně čtyři nebo pět hodin před zavírací dobou.

Topkapi je palác, který sloužil od roku 1465 do roku 1853 jako oficiální rezidence sultánů osmanské říše, byl také sídlem vlády. Dal jej postavit sultán Mehmed krátce poté, co dobyl Konstantinopol. Bydlelo v něm až čtyři tisíce osob - bylo to prakticky malé město s vlastní obrovskou kuchyní, mešitou, mincovnou i klenotnicí.

Dnes je Topkapi obrovské a neskutečně cenné muzeum. Bohužel jsem uvnitř nemohla fotit, ale aspoň pro představu vám prozradím, co na vás může uvnitř čekat: je tam sbírka krásných i velmi starých zbraní (i ze 7. stol.), sbírka hodin, šatů sultána (kaftany) a zejména pak obrovské poklady - drahé kameny, které jsem do té doby viděla jen v knize o Tisíc a jedné noci. Nejzajímavější byl asi lžičkový diamant - diamant velký jako pěst, který našel jeden pouliční prodavač ještě neopracovaný a prodal ho chudák neznalec jako cetku za tři lžičky.

Mezi dalšími cennostmi jsou i pozůstatky proroka - jeho vous, reklikviář s jeho zubem i meč. Dokonce by tam měla být i miska Abraháma, Davidův meč a roucho Josefa. Abych to shrnula - jestli vás historická muzea občas baví, tak toto patří k těm nejlepším! :-)Pobřeží Istanbulu II

11. listopadu 2014 v 20:59 | Shari |  Turecko
Opět bez dlouhých okecávek...

Topkapi

Pobřeží Istanbulu I

6. listopadu 2014 v 16:33 | Shari |  Turecko
Dnes bez nějakého rozepisování přejdu rovnou k fotkám.Mešita Sultan Ahmed - Modrá mešita

1. listopadu 2014 v 11:48 | Shari |  Turecko
Naproti Hagii Sofii byla v roce 1616, za vlády Ahmeda I., dokončena stavba věhlasné Modré mešity. Byla to první mešita v Turecku se šesti minarety (čím více, tím výše byl postavený panovník). V té době přitom měla takový počet minaretů pouze mešita v Mecce. Ahmed I. byl za těch šest minaretů dost kritizován, což vyřešil filištínsky tak, že nařídil postavit k mešitě v Mecce minaret sedmý (druhá turecká mešita se šesti minarety byla poté postavena už jen v Adaně).

Ahmed I. začal vládnout ve svých 13. letech. Svého bratra nenechal zabít, jak bylo tehdy zvykem, ale poslal ho bydlet k jejich babičce. Byl básníkem (svá lyrická i politická díla psal pod pseudonymem Bahti) a ovládal prý několik jazyků. Zároveň obnovil zákaz alkoholu a usiloval o to, aby se občané chodili pravidelně v pátek modlit a aby platili almužny chudým.

Modrá mešita, jak se jí říká kvůli jejímu zbarvení, patří určitě mezi nejkrásnější mešity, které jsme viděli. Pokud budete v Istanbulu, doporučuji nenechat si ji ani za nic ujít. My jsme museli vystát frontu složenou z asi stovky lidí, protože se těsně před tím v mešitě věřící modlili a po tu dobu je vstup pro turisty vždy zakázán. Mešita má kapacitu až 10 000 lidí, takže jsme se tam všichni bez problémů vešli. I turisté musí dodržovat určitá pravidla - nechodit tam v kraťasech, krátkých sukních, ženy si dají na vlasy šátek.