Leden 2015

Bursa - 1. den

25. ledna 2015 v 21:26 | Shari |  Turecko
První dva dny v Istanbulu mě dost vyděsily, takový šrumec jsem totiž ještě nezažila. Spooousta lidí, aut, člověk neslyšel skoro vlastního slova. Na dovolenou mi to přišlo až moc náročný. Byla jsem proto vděčná, když se objevil nápad jet do Bursy.

Bursa je oproti Istanbulu takové docela malinké městečko. Přesto je se svými 1,7 miliony obyvateli čtvrté nejlidnatější město v Turecku. Vzdušnou čarou od Istanbulu leží 92 km, po silnici byste však museli jet téměř 240 km, neboť je třeba objíždět Marmarské moře. Naštěstí jsme dostali skvělý tip jet lodí - cesta přes moře trvá dvě hodiny (společnost BUDO) a je třeba počítat s další hodinou autobusem, než se dostanete do centra Bursy. Každopádně je to lepší než se trmácet celou tu dlouhou cestu autem nebo autobusem.Koza Han - bazar v Burse

13. ledna 2015 v 19:23 | Shari |  Turecko
Z Istanbulu jsme si udělali výlet do města jménem Bursa, které již leží v asijské části Turecka.


Výlet na Milešovku

3. ledna 2015 v 17:19 | Shari |  ČR - PŘÍRODA
Podzimní výlet na Milešovku, nejvyšší horu v Českém středohoří (836 m n. m.).
Protože široko daleko nic vyššího není, říká se o ní, že je to místo s nejdrsnějším podnebím v Čechách, hlavně pokud jde o vítr, bezvětrno zde je prý pouhých osm dní v roce. A zrovna jeden takový den jsme shodou náhod vystihli, ač se to zpočátku ale vůbec nezdálo.

Výlet na Milešovku se hodí podle mě i pro celé rodiny, je to tak na jeden den s tím, že si při tom i dobře odpočinete. My jsme jeli v neděli autobusem. Cesta tam byla v pohodě, ale nazpátek jsme čekali na zastávce přímo u silnice E55. Když autobus přijel, byl tak plný, že řidič nás chtěl vzít pouze pokud se lidi stojící v uličce na sebe víc přimáčknou. Naštěstí to udělali, ale kdyby ne, tak další autobus jel až za dvě hodiny a stoprocentně by byl ještě více obsazený.

Takže poučení (hlavně pro neděli, kdy se lidi vrací do Prahy) - buď si zarezervovat lístky předem (což není vždycky ideální, protože člověk nikdy neví, kudy přesně půjde a jak bude stíhat) nebo se víc spoléhat na vlak, který byl trochu mimo cestu. Jediná další možnost, jak se dostat domů, by bylo stopovat, a to by navíc zrovna u této silnice!! bylo opravdu nanic...