Únor 2015

Loučení se s Bursou

28. února 2015 v 19:22 | Shari |  Turecko
Poslední střípky fotek z Bursy a přímořského města, ze kterého jsme odplouvali zpět do Istanbulu.

Mešita sultána Emira, vznikla ve 14. století, ale v 19. století byla kvůli zemětřesení přestavněna. Nachází se zde i mauzoleum sultána Emira.

Zelená mešita/hrobka v Burse

21. února 2015 v 14:39 | Shari |  Turecko
Zelená mešita i hrobka je součástí sociálnho komplexu, který byl postaven pro pátého osmanského sultána Mehmeda I. v letech 1413 - 1421. Kromě cenné mešity a hrobky zahrnovala také školu, chudobinec a lázně. Architektem byl Hadji Ivaz Pasha. Komplex je ukázkou dokonalých dekorativních dlaždic, precizní práce s mramorem a ornamentálního umění. Pokud pojedete do Bursy, jsou tyto dvě stavby místem, které prostě musíte vidět. Bez toho nejde z Bursy odejít.

Hrobka, ve které se nachází sultánův sarkofág a sarkofágy jeho synů a dcer, byla postavena v tzv. seldžuckém stylu a má osm stěn. Sultán (za svůj život se účastnil 24 bitev) zemřel 40 dní po dokončení stavby hrobky ve věku 42 let.

Blízko stojí Zelená mešita, která je považována za jednu z nejkrásnějších mešit, které vznikly před dobytím Konstantinopole. Pro mě byla tato mešita svou krásou srovnatelná s Modrou mešitou v Istanbulu, atmosférou se u mě řadí dokonce mnohem výše. Však porovnejte sami.Bursa - 2. den

12. února 2015 v 20:44 | Shari |  Turecko
Druhý den v Burse bylo krásně, svítilo sluníčko a bylo teplo. Chtěli jsme město prozkoumat co nejvce, ale nevěděli jsme přesně, kam jít. Obešli jsme tedy hlavní památky a při tom nás napadlo jít stále výš a výš směrem k horám. Viděli jsme tak uličky, do kterých moc turistů obvykle nezavítá.

Tento obchůdek byl ještě v turisticky atraktivní části.

Ulu Camii (Bursa)

9. února 2015 v 20:47 | Shari |  Turecko
Ulu Camii byla úplně první mešita, do které jsme se v Turecku podívali. Nevěděli jsme, co od takové návštěvy přesně čekat. Od ostatních jsme odkoukali, že si máme nejprve zout boty, dát je do igelitového sáčku a položit do skříňky. Blesklo mi hlavou, že kdyby mi někdo ty boty ukradl, byla bych dost nahraná. Taky jsem si přes vlasy přehodila šátek a doufala, že mě nevyhodí kvůli čouhajcímu vlasu.

Nic takového se ale nedělo a získala jsem dokonce pocit, že Ulu Camii je taková hezky liberální mešita. Říká se jí velká mešita a byla stavěna na konci 14. století po tři roky architektem Alim Neccarem. Vyžádal si ji sultán Bajezid I. poté, co vyhrál bitvu u Nikopolis. Sultán během bitvy totiž prohlásil, že postaví dvacet mešit, pokud vyhraje. Když nepřítele skutečně porazil, svůj slib trochu poupravil s tím, že postaví namísto dvaceti mešit dvacet kupolí jedné mešity. A právě tak vznikla mešita v Burse.

Uvnitř je možné vidět jedny z největších kaligrafií na světě, jsou malované věhlasnými kaligrafisty osmanské říše. A jako by měla Ulu Camii magickou sílu. Kočky se k ní v noci sbíhaly, dováděly na jejích zdech, praly se pod okny, chodily kolem sem a tam, hrály si na schovku... Bylo to...prostě tajemné :-)

(mešita byla různobarevně nasvícená)

Bursa - 1. den (pokračování)

2. února 2015 v 19:11 | Shari |  Turecko
Pokračování z minula