Březen 2015

Büyükada

22. března 2015 v 15:48 | Shari |  Turecko
V první řadě bych vám moc chtěla poděkovat, že sem chodíte a píšete komentáře. Protože bez toho by mě to "vkládání fotek" už dávno přestalo bavit. Články bohužel nestíhám přidávat častěji, protože přes týden jsem dost vyplivlá a o víkendu je zase spousta jiné práce.. Zábavnější by bylo psát takové ty notýskové zápisky, ale vzhledem k tomu, že se s blogem už netajím tolik jako dřív, tak to není ani možné.

Ale teď už jdeme prozkoumávat další část ostrova Büyükada. Jak jsem psala minule, má něco přes 5 km2 a je se svými 7,3 tis. obyvateli největší z tzv. Princových ostrovů. Část kolem přístavu je hojně turisty navštěvovaná a přeplněná obchůdky a restauracemi. Obecně se doporučuje tam jet mimo sezonu nebo alespoň ve všední den, protože jinak jsou ulice namačkané hlava na hlavě. Vzhledem k tomu, že je na celém ostrově zákaz aut, motorek atd., můžete si tam pronajmout kočár s koňmi, což může být docela romantika a věřím, že v parném létě to ušetří spoustu námahy.



Princovy ostrovy

14. března 2015 v 20:59 | Shari |  Turecko
Během pobytu v Istanbulu jsme jeli nejen do Bursy, ale i na tzv. Princovy ostrovy, které se skládají celkem z devíti ostrůvků v Marmarském moři. Princovy ostrovy mají jedinečnou atmosféru, všude polehávají psi, potulují se kočky a hlavně - jsou tam zcela zakázána auta a motorky, jezdí se "jenom" v kočárech tažených koňmi a na kole (případně elektrickém, kola si lze půjčit).

Z Istanbulu se asi nejvíc vyplatí jet lodí přímo na největší a nejznámější ostrov Büyükada o rozloze cca 5,4 km2. My jsme vystoupili omylem na menším ostrově, trochu jsme se na něm porozhlédli, ale za hodinu jsme už pluli do našeho původního cíle (jen se to trochu prodražilo). Na Büyükadě je totiž docela významný křesťanský klášter, byl tam i obrovský sirotčinec (největší dřevěná budova v Evropě, druhá největší na světě, která prý měla být zapsána do seznamu UNESCO, ale bohužel místo nějaké pozornosti dnes už jen chátrá a zeje prázdnotou), také zde (v exilu) pobýval po čtyři roky Trockij.

Přestože jsme ostrov navštívili na přelomu září/října, byla hlavní část ostrova (na začátku, u přístavu) plná turistů. Restaurace jsou nicméně s jednou výjimkou (turistický střed ostrova) pouze u přístavu, jakmile se budete chtít dostat na druhý konec ostrova, nenajíte se ničeho teplého (se štěstím narazíte ještě v první třetině na obchůdky se sušenkami a pitím).



Rozhovory s katem - Kazimierz Moczarski

5. března 2015 v 19:11 | Shari |  Něco jako názory
Je až s podivem, jak málo se píše o opravdových hrdinech, zatímco o celebritách se stránky plní každý den.
Až do loňského roku jsem například neslyšela o Kazimierzovi Moczarskim, přitom je to člověk hodný obdivu.

Narodil se v roce 1907 ve Varšavě v učitelské rodině. V roce 1932 dokončil právnickou fakultu Varšavské univerzity a o rok později absolvoval žurnalistiku. Poté navštěvoval pařížský Ústav mezinárodního práva. Byl jedním z prvních zakladatelů demokratických klubů a členem tajné demokratické strany Prostokat.

V době okupace Polska nacisty se stal příslušníkem Armie Krajowej, největší podzemní odbojové organizace v Polsku za 2. sv. v., kde zpočátku pracoval v oddělení pro informace. Následně se stal vedoucím oddělení pro boj s kolaborací a v průběhu varšavského povstání redigoval deník Armii Krajowej. Za svoji statečnost a protifašistickou angažovanost obdržel vyznamenání, bohužel si ho však příliš neužil.