Únor 2016

Bazilika sv. Petra ve Vatikánu

29. února 2016 v 20:27 | Shari |  Itálie
Dnes bychom se mohli podívat do nejslavnější bazliky na světě - do baziliky sv. Petra, neboli Vatikánské baziliky, odkud na nás z obrazovek na Velikonoce i na Vánoce promlouvá sám papež.

Architekty baziliky, kterou dnes známe, byli takoví štramáci jako je Michelangelo či Bernini, který se ujal zejména interiéru a výstavby náměstí a kolonády. Bazilika vznikla na základě původního kostela, který byl postaven v místě pohřbení svatého Petra poté, co byl umučen. Následně docházelo k různým přestavbám a rekonstrukcím, a když papež Lev X. zafinancoval výstavbu baziliky z odpustků, byla to jedna z věcí, která vyvolala reformaci vedenou Martinem Lutherem.

Chrám byl po mnoha letech výstavby v roce 1629 vysvěcen. V jednom okamžiku v něm může být až 20.000 lidí a je s rozlohou více než 15.000 m2 jedním z největších kostelů na světě.


Egyptská část - Vatikánské muzeum

20. února 2016 v 17:30 | Shari |  Itálie
Upřímně jsem se bála tuto fotku zveřejnit, přeci jen... Ale pak jsem si řekla, co by to bylo za článek o egyptském muzeu, kdyby v něm toto chybělo...


Vatikánská muzea

6. února 2016 v 21:17 | Shari |  Itálie
Být v Římě a nenavštívit Vatikánská muzea, to je jako koupit si čokoládový dort a sníst jen piškotový korpus.

Dostat se do Vatikánských muzeí však není příliš jednoduché. Stojí se na ně obvykle hodně dlouhá fronta, takže se vyplatí buď si koupit lístky za příplatek předem, nebo tam jít mimo sezónu a nebo vyrazit hodně brzy ráno. Ve frontě se pak nenechte obalamutit "prodavači vstupenek", kteří vypadají poměrně oficiálně, ale nabulíkují vám, kolik hodin čekání ještě máte před sebou, pokud si nekoupíte jejich super VIP lístek. Zároveň je třeba počítat s tím, že se nejedná o obyčejné muzeum, ale o muzem, na které je třeba vyčlenit si nejlépe celý den. My tam jeli hned zrána, strávili jsme tam ale jen pět hodin, protože jsme museli vidět ještě další památky. Jenže i těch pět hodin bylo tuze málo, prakticky jsme to celé vzali klusem a na konci už i s vyplazeným jazykem. A to jsme zdaleka neviděli všechno.

Vatikánská muzea jsou totiž jednou z největších sbírek umění na světe, kterou po staletí shromažďovali různí papežové. Jsou složena celkem z 10 000 sálů a kaplí, je tam také 20 nádvoří a to celé se rozrostírá na rozloze 55.000 m2 (trasa je ale dlouhá údajně jen 7 km, což nezní tak děsivě, mně to přišlo ale určitě víc). Komplex tvoří nesčetné množství soch, obrazů a dalších předmětů, které jsou tematicky rozděleny do jednotlivých částí. Můžete tak navštívit etruské či egyptské muzeum, galerii tapisérií, galerii map, svícnů, muzeum kočárů, Raffaelovy síně atd., atd. A na konci vás čeká jako třešnička na dortu samotná Sixtinská kaple!

strop v galerii map