Březen 2016

Momentky z Říma

13. března 2016 v 23:04 | Shari |  Itálie
Pár momentek z Říma...(trochu jiná fotka než v článku o muzeích - měla jsem dilema a nechtěla jsem ani jednu z nich smazat, i když vypadají podobně)

(opět maličko jiná fotka než v článku o bazilice, ale tentokrt se stínem kupole)Kterou byste si dali? Já měla pistáciovou a byla mňam. :-)

Andělský most z roku 134 (nechal ho postavit císař Hadrián)

Andělský hrad

Památník vlasti

Michelangelova Pieta

6. března 2016 v 19:31 | Shari |  Itálie
Bazilika sv. Petra ve Vatikánu v sobě ukrývá jednu cennou perlu - sochu, kterou Michelangelo dokončil, když mu bylo kolem pětadvaceti let: Pietu. Tuto sochu v komentáři pod minulým článkem správně zmínila Lapis a SignoraA, kterým tímto moc gratuluji! :-)Michelangelo na soše pracoval necelé dva roky, a to někdy takříkajíc dnem i nocí. Když byla po svém dokončení vystavena, zaslechl skupinku lidí, kteří sochu obdivovali a ptali se, kdo ji vytvořil. Jeden z nich odpověděl, že to byl sochař Gobbo z Milána. Michelangelo zůstal stát zcela konsternován. Neřekl nic, ale nedlouho poté se vkradl do místa, kde byla socha vystavena, a vyryl na ni své jméno. Pak ale litoval, že se nechal unést svou ješitností, a zařekl se, že už to nikdy více neudělá. Pieta je tak jeho jediným dílem, pod který se podepsal.

Socha je vytesána z jednoho kusu mramoru, který byl vytěžen v italské oblasti Carrara. Marie je zde zobrazena velmi mladistvě, až příliš na to, aby mohla držet v náručí svého 33 letého syna. Michelangelův záměr totiž byl ukázat ji jako čistou, neposkvrněnou bytost, u které se stárnutí téměř neprojevuje. Zároveň její obličej je proporčně drobný k poměrně velkému tělu. Pokud by se postavila, byla by nejspíš vyšší než postava Ježíše. Michelangelo se totiž musel popasovat s tím, aby Marie mohla mít bez sebemenších potíží na klíně dospělého muže. Aby však stále vypadala jako jemná žena, opticky zmenšil její tělo množstvím šatů a záhybů a zároveň zmenšil i její obličej.

Pieta je v bazilice chráněna neprůstřelným sklem. Začátkem sedmdesátých let ji totiž napadl jeden pomatený geolog kladivem a křičel, že je Ježíš. Poničil její rameno i částečně obličej. Mnoho odlomků si sebrali přihlížející, některé byly vráceny, jiné však ne, takže například pro nos Marie musel být odejmut kousek mramoru z jejích zad.