Duben 2016

Veľké Hincovo pleso

24. dubna 2016 v 22:22 | Shari |  Tatry
Cesta k Hincovu plesu je tak středně náročná. Od Popradského plesa, kam je možné dostat se i po asfaltce, se vydáte vzhůru kamenitou cestičkou. Pěšinka se zpočátku vine mírně kolem odbočky na Rysy, potom začne strmě stoupat. Cestou se objeví pouze jeden řetěz, který vede přes potok. Ten byl v době našeho výletu (začátek července 2015) téměř vyschlý, takže jsme jej skoro nevyužili.

Jakmile se dostanete nahoru, rozprostře se před vámi rovná krajina. Stačí pak popojít ještě kousek dál, a objeví se před vámi vodní plocha - Hincovo pleso. Toto ledovcové pleso, které leží ve výšce 1946 m n. m., je největším (20 ha) a zároveň nejhlubším (53,7 m) jezerem na Slovensku. Bývá pokryto ledem od listopadu do začátku července a jeho maximální teplota šplhá k 8° C.

Od plesa je možné vyšplhat se na Kôprovský štít, ale je to už dost strmá cesta nahoru. My jsme se dostali do Kôprovského sedla, dál už mě bolely nohy :-) Snad tedy příště.

Celkově ale vzato - Hincovo pleso a jeho okolí je pro mě asi nejkrásnějším místem na planetě. Co víc si přát - přírodní jezero, kolem žluté blatouchy a horské štíty... :-)Mix ze Slovenska

10. dubna 2016 v 21:18 | Shari |  Tatry

A jéje, tak po měsíci... ono to hrozně moc letí a často nevím, kde mi hlava stojí. Abych tu nedávala pořád jen fotky kostelů a Říma, tak pro změnu přírodu :-)

pod Zbojničkou